Łucznictwo staje się obecnie coraz bardziej popularną dyscypliną sportu, uprawianą przez osoby w różnym wieku. Jest to sport rekreacyjny, który jednocześnie wymaga pewnej tężyzny fizycznej i doskonałej koordynacji wzrokowo-ruchowej, a zarazem będący świetną propozycją na weekendowy relaks. Jego uprawianie wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego zainteresowane tą dyscypliną osoby powinny zapoznać się z tym poradnikiem, który wyjaśnia, czym należy się kierować przy wyborze wyposażenia.

Łuk

Ponieważ łucznicy o różnych warunkach fizycznych i na różnym poziomie zaawansowania potrzebują różnego typu łuków, a kupno sprzętu jest pewną inwestycją, warto poprzedzić je wypróbowaniem odpowiedniej ilości egzemplarzy z wypożyczalni. Dzięki temu będziemy w stanie sprawdzić, jakiej wagi łuk najbardziej nam odpowiada. Jest to bardzo ważne, ponieważ jedynie łuk, który będziemy w stanie relatywnie bezproblemowo podnieść pozwoli nam na precyzyjne strzelanie do celu bez nadwyrężania mięśni.

Kiedy już będziemy to wiedzieć, możemy zabrać się za kupno łuku dla początkującego. Podstawowe modele kosztują kilkaset złotych i w tym przedziale cenowym można bez problemu znaleźć łuki proste, a zarazem wystarczająco solidnie wykonane i wygodne, by umożliwić komfortowe strzelanie. Dopiero potem sensowne będzie kupienie profesjonalnego łuku, dzięki któremu będziemy mogli pokazać swoje umiejętności na zawodach.

Nawet tani łuk musi spełniać pewne podstawowe wymogi: powinien być laminowany, strzelać prosto i mieć siłę naciągu od 6,8 do 11,4 kilogramów. Jeśli chodzi o rodzaj łuku, który będzie najłatwiejszy w użyciu dla początkujących łuczników, najprawdopodobniej będzie nim łuk składany, który można mocno napinać, co ułatwia wykonanie dobrego strzału.

Strzały

Sam łuk nie stanowi oczywiście wystarczającego wyposażenia, stąd będziemy musieli zainwestować również w wysokiej jakości strzały. Produkty z tej kategorii, które będą w stanie służyć nam w satysfakcjonujący sposób przez dłuższy czas to wydatek rzędu dwustu złotych. Ilość strzał, która będzie nam potrzebna zależy przede wszystkim od odległości, na jaką mamy zamiar strzelać. Przy strzelaniu na niewielką odległość potrzebne będzie kilka strzał, zaś na większych odległościach liczba potrzebnych strzał rośnie. Strzelając z dużej odległości posiadając niewielką ilość strzał, narażamy się na stracenie sporej ilości czasu na ciągłe przynoszenie strzał z powrotem.

Akcesoria łucznicze

Oprócz łuku i strzał początkujący łucznik powinien zaopatrzyć się w szereg przydatnych akcesoriów łuczniczych. Na pewno konieczny będzie celownik (dla osoby początkującej może w tym zakresie wystarczyć kawałek taśmy izolacyjnej), a także karwasz, który oferuje ochronę ramion przed uderzającą cięciwą oraz skórka łucznicza, która chroni palce przed otarciem. Dla osiągnięcia optymalnego lotu strzały warto również nabyć ściśliwy lub amortyzujący punkt docisku, zaś dla zmniejszenia momentu obrotowego stabilizatory. W połączeniu z dobrym łukiem i strzałami, te akcesoria na pewno pomogą w łatwym wdrożeniu się w tę dyscyplinę.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona deltashop.pl.