brandenburg-gate-417890_1280Stolica Niemiec, Berlin, to miasto nowoczesne i otwarte dla odwiedzających je licznie turystów. Przez długie 28 lat miasto było podzielone wzniesionym pod osłoną nocy murem. Oddzielał Wschód i Zachód, zburzony w 1989 roku, a jego pozostałości wzbudzają ogromne zainteresowanie turystów.

Zwiedzanie Berlina możemy rozpocząć od zobaczenia jego symbolu, którym jest Brama Brandenburska. Ten symbol Berlina budowano przez trzy lata, od roku 1788 do roku 1791. Autorem bramy był Karl Gothard Langhans. Jako wzór artyście posłużyło wejście prowadzące na ateński Akropol, czyli Propyleje. Brama została zbudowana w stylu neoklasycystycznym. Trzy lata po zakończeniu budowy bramy dodano do niej rzeźbę, która przedstawia rzymską boginię Wiktorię zasiadającą na pędzącym rydwanie. Autorem tej rzeźby był Johann Gottfried Schadow. Pierwotnie bogini Wiktoria była naga, później jednak postanowiono ją ubrać. Przez 28 lat podziału Berlina na część Wschodnią i Zachodnią brama była otoczona murem i zamknięta.

Obok Bramy Brandenburskiej symbolem miasta jest także Reichstag. Budowę siedziby parlamentu (taką funkcję budynek pełni do dzisiaj) rozpoczęto pod koniec XIX wieku, budowę ukończono 10 lar później. W roku 1933 w salach parlamentu miało miejsce wydarzenie, które wpłynęło na historię nie tylko Niemiec, ale także świata. Otóż w lutym 1933 roku w budynku Reichstagu miał miejsce pożar, który stał się pretekstem do przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera. Gmach parlamentu został zniszczony w czasie wojny, w latach 60-tych podjęto decyzję o jego odbudowie. Dzisiaj jest jednym z bardziej popularnych wśród turystów miejsc w Berlinie. Szczególną atrakcją jest dla nich nakrywająca gmach szklana kopuła, która umożliwia obserwowanie prac niemieckich parlamentarzystów. Gmach Reichstagu jest dostępny dla turystów bezpłatnie przez siedem dni w tygodniu z wyjątkiem wigilii i sylwestra. Można go zwiedzać od godziny 8.00 do godziny 24.00, z tym, że ostatni zwiedzający są wpuszczani o godzinie 23.00. Zwiedzanie ułatwiają audiobooki w języku polskim.

Odwiedzając Berlin warto zarezerwować trochę czasu na odwiedzenia miejscowego ogrodu zoologicznego. Berlińskie zoo zostało otwarte w roku 1844. Berlińskie zoo jest jednym z nielicznych tego typu obiektów na świecie, które szczyci się posiadaniem pandy wielkiej. Pracownicy berlińskiego zoo dołożyli wszelkich starań, aby tym rzadkim zwierzętom stworzyć warunki, jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Stąd pandy żyją w udanej imitacji bambusowego lasu. Część zoo zajmuje akwarium, w którym zgromadzono około 10 000 płazów, ryb, gadów. Bilet wstępu do zoo kosztuje 13 euro. Bilet łączony uprawniający do zwiedzenia także akwarium kosztuje 20 euro. Uczniowie, studenci, dzieci od lat 5 do 15 mają prawo do zakupu biletów ulgowych.

Na przepływającej przez Berlin Szprewie leży wyspa Spreeinsel. W północnej części wyspy powstał kompleks muzealny składający się z pięciu muzeów. Wyspa została nazwana Wyspą Muzeów, a najsłynniejszym muzeum, które na niej się znajduje jest Muzeum Pergamońskie.