madrid-726957_1280Madryt jest miastem kosmopolitycznym i pięknym, miastem szczycącym się wspaniałymi zabytkami i muzeami. Miasto leży w centrum Półwyspu Iberyjskiego, zamieszkuje go 3 miliony mieszkańców.

Wśród najstarszych budowli Madrytu dominują kościoły. Wśród nich najstarszym rodowodem szczyci się kościół San Nicolas. Tak naprawdę najstarszą częścią świątyni jest jego wieża, którą zbudowano w wieku XII. Pozostałe części tej świątyni pochodzą z okresów znacznie starszych. Na pewno starą budowlą sakralną jest zbudowany w XVI wieku klasztor Convento de las Descalzas Reales. Założycielką klasztoru była córka cesarza Karola V, Joanna. Część klasztornych zabudowań zamienionych zostało na muzeum ze zbiorami malarstwa europejskiego. Wśród autorów dzieł zgromadzonych w muzeum wymienić wypada przede wszystkim Tycjana, ale muzeum ma także dzieła Ribery i Murillo. Wśród budowli sakralnych Madrytu na uwagę zasługuje jeszcze jedna świątynia. Jest nią zbudowana w XVIII wieku bazylika San Francisco el Grande. Już z daleka można dostrzec olbrzymią kopułę tej świątyni (średnica kopuły wynosi 33 m). Świątynia została zbudowana na planie koła. Wszystkie te świątynie można zobaczyć w najstarszej części miasta nazywanej Starym Madrytem.

Wśród zabytków Starego Madrytu wyróżnia się Pałac Królewski. Ten wspaniały i okazały kompleks pałacowy został zbudowany w latach 1737-1764. Powstał według planów sporządzonych przez Giovanniego B. Sacchettiego. Pałac udostępniany jest dla zwiedzających od października do marca w godzinach od 9.30 do 17.00, a od kwietnia do września w godzinach od 9.00 do 18.00. Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem kosztuje 10 euro. Można zwiedzać także bez przewodnika, wtedy uda nam się zaoszczędzić euro. Pałac jest przykładem stylu barokowego w architekturze. W pałacowych wnętrzach możemy podziwiać wspaniałe okazy zbroi i broni. Ta budząca zachwyt kolekcja konkuruje z obrazami Caravaggio, Velazqueza i Goi. Z Pałacem Królewskim sąsiadują ogrody Campo del Moro. Wstęp do ogrodów możliwy jest przez cały rok. Pierwsze prace przy zakładaniu ogrodu rozpoczęto w XVII wieku, ostateczny wygląd ogród zyskał w wieku XIX. Na terenie ogrodów jeden z budynków został przeznaczony na Muzeum Królewskich Powozów. W tłumaczeniu na język polski nazwa ogrodów znaczy „Pole Maura” i nawiązuje do wydarzeń z historii miasta. Na terenach zajmowanych dziś przez ogród miał swój obóz rozbić emir Ali del Moro. Wydarzenie to miało mieć miejsce w XII wieku.

Za najbardziej reprezentacyjne miejsce Madrytu uważany jest Plaza Mayor zbudowane w XVII wieku. To wielki plac, na który można wejść przez jedną z kilku bram. Na środku Plaza Mayor w roku 1616 wzniesiono pomnik przedstawiający króla Filipa III siedzącego na koniu. Największym placem miasta jest jednak Plaza de Oriente z konnym pomnikiem Filipa IV wzniesionym w roku 1640.

Madryt jest siedzibą wielu muzeów. Wiele z nich można zwiedzać pod pewnymi warunkami za darmo. Istnieje na przykład możliwość darmowego wejścia do Muzeum Prado. Taka możliwość istnieje na przykład 18 maja.