Rybki to marzenie niemal każdego dziecka. Akwaria wypełnione kolorowymi rybami w różnych kształtach i kolorach cieszą oczy, wprowadzają do pomieszczenia miły nastrój i relaksują. Jednak nie wystarczy odwiedzić sklep zoologiczny, kupić akwarium i kilka rybek. Żeby dobrze przygotować warunki dla naszej hodowli, należy poznać wiedzę na temat zakładania akwarium i zastosować ją w praktyce. Dobrze urządzone akwarium musi spełniać kilka wymogów.

Wielkość i kształt akwarium
Najważniejszym aspektem jest wybór odpowiedniego akwarium. Osoby, które pokochały akwarystykę, a ryby traktują, jako sowich przyszłych przyjaciół i mieszkańców domu, na pewno nie postawią na kulę. Nie sprawdza się ona pod żadnym względem. Jest niepraktyczna i niewygodna. Mówiąc inaczej, dla ryb jest po prostu męczarnią. Wybierzmy tradycyjne akwarium. Duże znaczenie ma jego wielkość. Produkty o pojemności 25 – 52,5 litrów przeznaczone są do hodowli jedynie małych rybek. Dla tych, którzy planują gromadzić większe okazy najlepiej będzie wybrać akwarium o pojemności 54 – 112 litrów. Produkty o pojemności większej niż 112 litrów przeznaczone są dla koneserów akwarystyki, którzy zamierzają posiadać bogatą kolekcję różnych gatunków.

Przygotowujemy akwarium i podłoże
Na początku, akwarium należy bardzo dokładnie wymyć. Ważne jednak żeby nie stosować żadnych detergentów, ani środków chemicznych. W zupełności wystarczy ciepła woda. Po dokładnym wyczyszczeniu, należy zadbać o usunięcie wszelkich paprochów. Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża. Będzie nam potrzebny specjalny żwirek. Każdy sklep zoologiczny posiada taki produkt w swoim asortymencie. Przed ulokowaniem żwirku w akwarium należy go dokładnie oczyścić. W tym celu stosujemy kilkukrotne płukanie oraz wyparzenie w gorącej wodzie. Dzięki temu, zapobiegniemy rozwinięciu się ślimaków w naszym zbiorniku. Najbardziej rozsądnie jest wybrać żwir średniej granulacji, który nadaje się do różnych gatunków ryb. Po ułożeniu pierwszej warstwy żwiru warto dodać specjalny środek, który wspomoże rozwój roślin. Delikatnie miksujemy substrat ze żwirem. Następnie, należy wyłożyć drugą warstwę żwiru, tak żeby całkowicie przykryć substrat. Zapobiegnie to wypływaniu tego środka na powierzchnię.

Roślinność i dekoracje
Rośliny będziemy umieszczać przy tylnej ścianie, tak żeby stanowiły tło, a nie zasłaniały pływające rybki. W tym celu, przy tylnej ścianie należy usypać znacznie wyższą górkę żwiru, tak żeby zapewnić roślinom grube podłoże, w którym ulokują swoje korzenie. Wysokość podłoża przy tylnej ścianie powinna wahać się w przedziale między 6-8 centymetrów, na pozostałej powierzchni zaś ok. 2-4 centymetrów. Wśród dekoracji do wyboru mamy naturalne produkty i sztuczne, jak np. ceramiczne zamki. Warto postawić na naturalny korzeń, który lokujemy mniej więcej w środkowej części akwarium, a obok niego umieścimy rośliny. Najpierw jednak wypełniamy akwarium wodą. Kiedy już to zrobimy, przystępujemy do sadzenia roślin. Korzenie delikatnie wciskamy palcami w głąb żwiru, a następnie przysypujemy i lekko ciągniemy liście do góry, żeby korzenie mogły się wyprostować.

Portal zoologiczny.sklep.pl wsparł nas merytorycznie.