Marzeniem wielu rodzin jest posiadanie własnej działki, na której nie tylko będą uprawiać własne warzywa i owoce, ale także będą mogli świetnie wypoczywać. Inni chcieliby mieć kawałek własnego terenu nad jeziorem albo gdzieś w górach, aby tam pojechać i zaszyć się na czas np. długiego weekendu. Działka rekreacyjna wielu osobom wydaje się ciągle marzeniem nie do spełnienia. Jednak nabycie typowej działki rekreacyjnej wcale nie musi kosztować fortuny. Wystarczy poszukać trochę w ogłoszeniach i można coś wybrać. Można też zastanowić się nad działką rekreacyjną w typowych ogrodach działkowych. Tam też zwykle bywa rotacja właścicieli.

W pojęciach prawnych nie ma takiego pojęcia jak działka rekreacyjna. Dlatego na wszelkich planach zagospodarowania przestrzennego spotkamy się raczej z pojęciem terenu pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Jeśli mamy zamiar na działce zbudować domek, to poszukajmy po prostu terenu, który nam się podoba i na którym będziemy mogli go postawić. Takie rozwiązanie jest o tyle dobre, wtedy zwykle podatek będzie nieco niższy. Niestety, podatki za działki mieszkaniowo-rekreacyjne są zwykle wyższe.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest natomiast działka rekreacyjna, która znajduje się w granicach ogrodów działkowych. Ponieważ ogrody działkowe znajdują się zwykle na terenie miasta lub bardzo blisko niego, więc na naszą działkę będziemy mieli stosunkowo blisko. Wciąż jeszcze panuje przekonanie, że taka działka rekreacyjna jest prawie nie do zdobycia. Okazuje się to zwykłym mitem, ponieważ na ogrodach działkowych jest całkiem spora rotacja. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko bliskość, ale też to, że teren jest w jakiś sposób już zagospodarowany. Zwykle jest tam doprowadzona woda oraz prąd.

Działka rekreacyjna na ogrodach działkowych może być świetnym i tanim sposobem na spędzanie wakacji. Przez cały dzień przebywamy na powietrzu, a na noc wracamy do domu. Jest to znakomite rozwiązanie szczególnie dla osób starszych, którzy z różnych względów nie mogą podróżować oraz rodzin z malutkimi dziećmi. Dobrze zagospodarowana działka rekreacyjna, na której stoi altana lub mały domek przyciąga nie tylko właścicieli, ale także licznych gości, którzy bardzo lubią choć przez chwilę posiedzieć wśród zieleni i kwiatów.

Co można robić na działce? Działka rekreacyjna daje bardzo duże możliwości. Możemy na niej nie tylko wypoczywać, ale rozwijać swoje talenty ogrodnicze. Bardzo szybko okaże się, że lubimy uprawiać ziemię i satysfakcję nam daje hodowanie coraz nowych warzyw i kwiatów. Fani dobrego jedzenia mogą się pokusić o zbudowanie na działce niewielkiej wędzarni. Dzięki temu będą mogli wędzić tam własnoręcznie zrobione wędliny czy inne wyroby. Jeśli ktoś przy okazji jest wędkarzem, to taka wędzarnia przyda mu się do wędzenia złowionych ryb. W zależności od preferencji, możemy zrobić działkę typowo wypoczynkową, z dużą ilością trawników i krzewów ozdobnych. Jednak o wiele przyjemniejsza dla większości działkowiczów okazuje się działka, na której mogą uprawiać ulubione warzywa czy owoce, łącząc przyjemne z pożytecznym.