nieh-kazdy-ma-wakacjeRóżne zbiorniki wodne, od małych stawów po morza i oceany, od wieków przyciągają fanów przygód lub osoby spragnione odpoczynku. Na granicy kilku żywiołów – wody, ziemi i powietrza – każdy znajdzie coś dla siebie.

Już bardzo dawno temu zauważono zbawienny wpływ wodnego klimatu na nasze zdrowie. „Do wód” jeździli chorzy na różne dolegliwości zarówno bogaci, jak i biedni. Podziw ogółu budzili marynarze, zahartowani, silni i zdrowi – to właśnie kontakt z morzem tak na nich działał. Dziś również wiele uzdrowisk znajduje się na terenach nadmorskich, przy gorących źródłach. Nawet kiedy nie udajemy się specjalnie do sanatorium, po powrocie znad morza czy jeziora czujemy się zdrowsi i wraca nam chęć do życia. Woda daje też szereg okazji, żeby się wyszaleć. Jednym będzie bardziej odpowiadała walka z żywiołem, a inni chętnie zgłębią jego tajemnice i wykorzystają go, na przykład jako transport.

Skoro już znamy wartość spędzania wolnego czasu nad wodą, zastanówmy się, co konkretnie można tam robić. Pierwszą rzeczą, jaka zapewne przychodzi do głowy, są kąpiele w morzu czy jeziorze. Radosne pluskanie się na kąpielisku to często ulubiona rozrywka rodzin wyjeżdżających na wakacje. Bardziej ambitni i umiejący pływać mogą przemierzać wpław duże odległości, a nawet spróbować przepłynąć jezioro.

Niektórzy jednak wolą poruszać się nie tyle w wodzie, co po jej powierzchni. Tutaj otwierają się bardzo szerokie możliwości, ponieważ ludzka kreatywność w wymyślaniu pływających form transportu nie zna granic. Amatorsko i bez zobowiązań można popływać na dmuchanym materacu. Jest to opcja na spokojne wody – materacem trudno się steruje i łatwo o jego uszkodzenie. Solidniejszą propozycją są pontony – tu znajdziemy zarówno lekkie, typowo wczasowe modele, jak i „pancerne” pontony do zadań specjalnych, takich jak spływy po wzburzonych, górskich rzekach. Trudno nie wspomnieć o kajakach, które od lat są jednymi z najchętniej wypożyczanych łodzi – są lekkie, niewielkie, łatwo się nimi steruje, płyną dość szybko i można ich używać w różnych celach, jak np. długodystansowe spływy czy wypady na jezioro z wędką. Większe łódki wiosłowe są głównie wykorzystywane przez wędkarzy, ale i wczasowicze mogą na nich pływać z dużą przyjemnością, ponieważ na łódkę zmieści się kilka osób, a w towarzystwie, jak wiadomo, zawsze jest weselej. Dla tych, którzy lubią szybką jazdę lub imponowanie opalającym się plażowiczkom, dobrym wyborem będzie motorówka. Klasyczna żaglówka to sposób na romantyczną wycieczkę i wspaniałą przygodę – tu nie wystarczy machać wiosłami, bo łódka płynie dzięki odpowiednio ustawionym żaglom.

Woda przyciąga też miłośników sportów, w których można porządnie się ochlapać i poczuć wiatr we włosach. Należy tu wymienić windsurfing, kitesurfing, wakeboard, narty wodne. Nie można zapominać o nurkowaniu – także pod wodą czeka nas mnóstwo ekscytujących przygód. Jego odmianę, snorkeling, czyli płytkie nurkowanie z rurką, może uprawiać praktycznie każdy. Również wędkarstwo zalicza się do hobby związanych z wodą, tu jednak bardziej niż adrenalina i zwinność liczy się opanowanie i cierpliwość.