Na licznych wyspach rzeki Newy decyzją cara Piotra I w roku 1703 rozpoczęto pierwsze prace przy budowie nowego miasta, któremu nadano nazwę Sankt Petersburg. Niemal przez dwieście lat zbudowane od podstaw miasto pełniło funkcję stolicy rosyjskiego imperium. Miasto dwukrotnie zmieniało swoją nazwę. Po raz pierwszy w roku 1914 kiedy nazwane zostało Piotrogrodem i ponownie w roku 1924, kiedy zostało przemianowane na Leningrad. Pierwotna nazwa Sankt Petersburg została przywrócona w roku 1991. W porównaniu z innymi miastami Rosji Sankt Petersburg ma stosunkowo krótką historię. Mimo krótkiej historii na turystów przyjeżdżających do miasta czeka mnóstwo zabytków i liczne muzea.
Wśród muzeów Sankt Petersburga największą renomą i uznaniem cieszy się Ermitaż. W skład tego potężnego kompleksu wchodzi Pałac Zimowy, Mały Ermitaż, Stary Ermitaż, Teatr Ermitażu i Nowy Ermitaż. Do XVIII wieku wchodzący w skład Ermitażu Pałac Zimowy pełnił funkcję rezydencji carów Rosji. Początkiem muzeum były zbiory zgromadzone przez carycę Katarzynę II, a zwłaszcza zakupiona przez nią kolekcja ponad 250 obrazów. W zbiorach muzeum znajdują się między innymi dwa obrazy pędzla Leonardo da Vinci, dzieła Caravaggio, Tycjana i el Greco. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli. Bilet wstępu kosztuje 450 rubli. Władze muzeum pobierają dodatkową opłatę za możliwość robienia zdjęć i możliwość nagrywania filmów. Za robienie zdjęć zapłacimy dodatkowo około 100 rubli, za kręcenie filmu około 250 rubli.
Wspaniałym zabytkiem architektonicznym Petersburga jest Wielki Pałac Peterhof zaprojektowany osobiście przez Piotra I Wielkiego. Pałac otoczony jest przepięknym parkiem, którego częścią jest park francuski ozdobiony XVII-wieczną fontanną Neptuna. W sumie na terenie parku otaczającego Peterhof znajdują się 144 fontanny. Najpiękniejsza z tych fontann to Wielka Kaskada, która składa się z 64 fontann. Pałac Peterhof zbudowano poza Petersburgiem. Od dzisiejszych granic miasta dzieli go odległość około 30 kilometrów. Wielki Pałac Peterhof jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. Do najcenniejszych zabytków sakralnych miasta należy cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego. Mieszkańcy miasta mówią na tę cerkiew „Na krwi”. Ta potoczna nazwa związana jest z miejscem, w którym ją wybudowano. Otóż świątynia stoi w miejscu, w którym dokonano zamachu na cara Aleksandra II. W okresie komunizmu świątynię zamknięto, została ponownie otwarta dopiero w roku 1997. Jej renowacja trwała prawie 30 lat. Świątynia jest dostępna do zwiedzania cały tydzień poza środą, bilet kosztuje 320 rubli. Sylwetka cerkwi zwieńczona jest pięcioma kopułami, jej wnętrze zdobią przepięknie wykonane mozaiki. W części zabudowań znajduje się Muzeum Mozaiki. Muzeum można zwiedzać w czwartek i w piątek.
Najstarszym zabytkiem Sankt Petersburga jest twierdza Pietropawłowska. Częścią twierdzy jest sobór pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Budowę twierdzy rozpoczęto w tym samym roku, w którym podjęto decyzję o budowie miasta. Twierdza pełniła nie tylko funkcje obronne, była także więzieniem.