Wiele kobiet chodzi na aerobik.Jest to bardzo swobodna forma ruchu. Można stracić kilka kilogramów dobrze się przy tym bawiąc. Z pewnością dlatego kobiety polubiły również zumbę. Zumba to naprawdę coś niezwykłego. To coś w stylu aerobiku. To połączenie gorących rytmów, energetycznej muzyki oraz pozytywnej energii. Kobiety mogą poczuć się jak na karnawale w Rio. Zumba jest to bowiem fitness połączony z latynoską muzyką. Jeśli chodzi o dokładne tłumaczenie to warto wiedzieć, że słowo zumba oznacza po prostu “baw się, ruszaj”. Jest to najmodniejszy sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu.

Twórcą zumby jest kolumbijczyk, Beto Perez. Jest to zawodowy tancerz, który współpracuje między innymi z Shakirą. To także szef szkoły trenerów zumby. Jeśi chodzi o samą formę zajęć to składają się na nie zarówno szybkie jak I wolne ruchy. Te pierwsze mają za zadanie przede wszystkim spalanie kalorii. Wolne ruchy mają natomiast wzmacniać oraz rzeźbić sylwetkę. Kroki taneczne, które tworzą układ są nieskomplikowane. Z pewnością będzie potrafiła je wykonać każda kobieta. Jednak mieszanka kroków jest bardzo dynamiczna. Trzeba liczyć się z tym, że podczas takiej zabawy można się nieźle zmęczyć. Do niektórych układów wplatany jest również taniec brzucha. Muzyka nie gra roli. Ważne jest to, aby była ona energiczna, wesoła. Wówczas zabawa będzie tym bardziej udana. Zumba wprowadziła rewolucję do polskiego fitnessu. Za pomocą nieskomplikowanej choreografii można pozbyć się frustracji oraz zyskać dobrą formę. Zazwyczaj piosenki składają się z kilku kroków. Kroki nie są w żaden sposób wyliczane. Muzyka decyduje o tym kiedy trzeba postawić kolejny I jak będzie wyglądał układ. Taka forma ruchu tak się spodobała kobietom, że obecnie na całym świecie ciągle zajęcia prowadzi ponad 25 tysięcy instruktorów. W Polsce jej przedstawicielką jest Izabela Kin. Jest ona specjalistką w tym fachu.

Zajęcia z zumby mogą odbywać się w kilku kombinacjach. Pierwszą z nich jest zumba basic. Jest to podstawowa technika. Ma regularną formę. To z niej czerpie się podstawy do tworzenia wszelkich innych odmian. Tego typu odmiana jest najbardziej popularną. Drugą, równie popularną jest zumba toning. Tego typu trening jest wolniejszy. W nim chodzi przede wszystkim o to, aby wymodelować sylwetkę, a także wyrzeźbić mięśnie całego ciała. Do układów dodaje się tutaj specjalne ciężarki, które wypełniane są piaskiem. Można wykorzystać także hantle. Wówczas trening przyniesie jeszcze większy efekt. Trzecia odmiana to zumba gold. Te zajęcia przystosowane są głównie dla osób starszych, które mają obniżoną sprawność fizyczną. Układy choreograficzne są znacznie łatwiejsze. Dużą uwagę przykłada się tutaj do atmosfery, jaka panuje na sali. Kolejny rodzaj zumby to zumbatomic. Jest to bardziej zabawa dla dzieci. To pierwsza forma aerobiku. Stosuje się tutaj rytmikę, zabawy, gry. Mówiąc o zumbie nie można zapomnieć o zumbie aqua. Te zajęcia prowadzone są w wodzie. Będą idealne dla osób, które lubią wodę oraz przechodzą jakąś rehabilitację czy też mają problemy zdrowotne.