hiker-1149877_1280Zazwyczaj Polacy wybierają się na wakacje albo nad morze albo w góry. Obie opcje są bardzo dobrym wyborem i pozwalają w pełni zrelaksować się i zapomnieć o kłopotach dnia codziennego. Aby jednak było to możliwe, trzeba się do tych wypraw dobrze przygotować i zabrać potrzebne rzeczy. Wybierając się nad morze tych elementów aż tak wiele nie potrzeba. Inaczej ma się sprawa, kiedy ruszamy w góry. Co trzeba zabrać ze sobą, aby wypad był w pełni udany?
Bardzo ważny jest strój, który powinien zakładać różne warianty pogodowe. Koniecznie trzeba ze sobą zabrać też buty na wysokiej podeszwie, bo chodzenie po górach rządzi się naprawdę swoimi prawami. Kluczowy jest także duży i pojemny plecak. Powinni mieć go wszyscy uczestnicy wyprawy. Co do niego zapakować? Na pewno ubrania zastępcze, na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych. Ważna jest też latarka i mapa. Czasami chodzenie po górach wiąże się z szybko zapadającym zmrokiem i trzeba być przygotowanym na taką okoliczność. Nie warto również zapominać mapy, która niejednokrotnie pozwoliła wielu turystom wrócić na właściwy szlak. W tym miejscu warto też wspomnieć o nieocenionym kompasie.
Nie można zapomnieć również o odpowiedniej ilości jedzenia i picia. Czasami będzie potrzebna też kuchenka, która pozwoli szybko przyrządzić potrawy. Ten sprzęt będzie niezbędny, jeśli myślimy o naprawdę długiej wyprawie. Warto spakować też sztućce. Nie wolno zapominać również o scyzoryku, którym, na przykład, można otwierać konserwy.
Każdy uczestnik wyprawy powinien mieć też ze sobą dokumenty tożsamości czy paszport. Nie można również zapomnieć ubezpieczenia zdrowotnego. Konieczne jest też zabranie ze sobą w pełni naładowanego telefonu komórkowego.  Te wszystkie elementy mogą nam przydać się w przypadku wystąpienia jakichś niesprzyjających okoliczności. Mamy jednak nadzieję, że nie będą Wam potrzebne, a Wasze urlopy miną miło i bez jakichkolwiek zakłóceń.