biegAktywność sportowa jest obecnie bardzo modna. Duża część społeczeństwa uprawia różne dyscypliny sportowe, czasami regularnie, a czasami sporadycznie. Motywacje są różne. Część osób zażywa ruchu głównie dla przyjemności i relaksu po męczącej, zwykle siedzącej pracy. Inni traktują uprawianie sportu jako wspaniałą okazję do spotkań towarzyskich czy miłą formę spędzania czasu z rodziną. Nie brakuje również ludzi, którzy ruszają się przede wszystkim z myślą o modelowaniu własnej sylwetki. Innych motywuje pragnienie zachowania zdrowia i sprawności przez długie lata życia. Najczęściej jednak, gdy podejmujemy jakąś aktywność ruchową, kierują nami w mniejszej czy większej mierze wszystkie te motywacje.
Wśród dyscyplin, które kształtują nasze ciało, znajdują się zarówno sporty siłowe, jak wytrzymałościowe i szybkościowe. Wszystko zależy od tego, jakie partie ciała pragniemy wymodelować oraz w jaki sposób.
Gdy zależy nam na tym, aby zwiększyć swoją masę mięśniową, będziemy przede wszystkim spędzać czas na siłowni, a tam podnosili ciężary na różne sposoby. Inne ćwiczenia pomagają bowiem rozbudować mięśnie klatki piersiowej, inne wpływają dobrze na mięśnie pleców, a jeszcze inne pomagają w rozroście ramion czy też mięśni pośladków, ud i łydek. Większość osób, które ćwiczą na siłowni, pragnie w mniejszym bądź większym stopniu rozbudować wszystkie partie swojego ciała. Należy to jednak robić umiejętnie, aby się nie przetrenować. Trenerzy zalecają ćwiczenie na siłowni trzy razy w tygodniu przez co najmniej czterdzieści minut, a co najwyżej przez dwie godziny. Każdego dnia należy się skupiać na innych partiach mięśniowych ciała. W pozostałe dni tygodnia można zaś uprawiać jakąś inną dyscyplinę sportową, tym razem nie siłową, na przykład biegać czy pływać.
Bieganie, pływanie, jak również rozmaite ćwiczenia gimnastyczne czy też gry zespołowe są natomiast dyscyplinami wyrabiającymi szybkość i wytrzymałość. Ponadto pomagają one schudnąć i pięknie wyrzeźbić ciało. Chętnie uprawiają je zarówno kobiety, jak też mężczyźni. Na przykład dzięki bieganiu można nie tylko skutecznie spalić w krótkim czasie dużą ilość kalorii, ale także pięknie ukształtować mięśnie łydek, ud i pośladków. Dodatkowo bieganie pomaga uzyskać płaski brzuszek i pozbyć się cellulitu. Dyscyplina ta sprzyja też dotlenieniu organizmu, zwłaszcza gdy biega się po parku, a nie po bieżni w klubie sportowym.
Pływanie również sprzyja odchudzaniu, ponadto zaś harmonijnie kształtuje mięśnie całego ciała. Osoba, która często pływa, ma ładnie, lecz delikatnie wyrzeźbione mięśnie ramion i nóg, może się też poszczycić płaskim brzuchem i dobrym rozciągnięciem ciała. Ponadto pływanie pomaga utrzymać prawidłową, prostą postawę ciała.
Jazda na rolkach czy łyżwach, szczególnie lubiana przez kobiety, to z kolei wspaniały sposób na piękne wyrzeźbienie dolnych partii ciała. Z pomocą tej dyscypliny sportowej można uzyskać jędrne pośladki bez cellulitu, smukłe uda i łydki.
Jak zatem widać, wiele dyscyplin sportowych sprzyja modelowaniu sylwetki. Najlepiej uprawiać kilka z nich, i to w sposób regularny.