O wakacjach zaczynamy marzyć już zimą. Wtedy też zaczynają się pierwsze przymiarki, gdzie by tu pojechać na te kilka dni wolnego. Wśród wielu opcji pojawiają się oczywiście wczasy za granicą, morze polskie i jakieś ciepłe, zagraniczne. Jednak bardzo często zapada decyzja spędzenia wakacji w górach.

Dlaczego wakacje w górach są tak atrakcyjne? Być może jest tu jakaś górska tajemnica, która przyciąga ludzi. Może chodzi o to, że na górskim szlaku nie widać do końca, gdzie idziemy i chcemy, żeby ta tajemnica się wyjaśniła. A może po prostu o to, że jak powiedział kiedyś jeden z wybitnych himalaistów, chodzi o to, że góry są i można na nie wejść.

Gdzie najlepiej spędzić wakacje w górach? W Polsce najpopularniejsze są oczywiście Tatry i Zakopane. Nic dziwnego, bo są to najwyższe góry w Polsce, które na dodatek są wyjątkowo urokliwe. Zwykle urzekają każdego, kto choć raz w nich był. Nawet krótki pobyt wystarczy, żeby śnić o powrocie w Tatry, choć niekoniecznie do Zakopanego. Wiele osób wybiera niewielkie miejscowości, które leżą w pobliżu tej tatrzańskiej stolicy. Mówią, że jest tam dużo sympatyczniej i przede wszystkim taniej.

Jednak wakacje w górach to nie zawsze muszą być Tatry. Coraz większą popularnością cieszą się dzikie Bieszczady, które mają są mało zamieszkanie i zagospodarowane. Dlatego najchętniej wybierają je ludzie, którzy pragną spokoju na szlakach i nie lubią tłoku. Wyjątkowo pięknie jest w Bieszczadach jesienią i może właśnie wtedy warto się tam wybrać, aby zobaczyć niesamowitą ferię barw, która pojawia się tam właśnie o tej porze roku.

Inny interesujący pomysł na wakacje w górach to Sudety. To góry bardzo niesamowite. Ich poszczególne pasma niezwykle różnią się charakterem, więc naprawdę jest w czym wybierać. Najbardziej znane są chyba Karkonosze, z najwyższym szczytem Śnieżką. Są nie tylko piękne, ale kryją też wiele tajemnic i skarbów przyrodniczych i geologicznych. Dlatego jest to pomysł na niejedne wakacje w górach. Sudety to też kraina wielkich tajemnic, które skrywają Góry Sowie. Tam znajdują się tajemnicze podziemia, wykonane przez hitlerowców. Do dziś nie wiadomo, do czego miały służyć.

Na pewno wakacje w górach można wykorzystać na poznanie jeszcze innych pasm Sudetów. Niezwykłe Góry Izerskie z terenem, na którym najlepiej można obserwować gwiazdy czy pasmo Śnieżnika i pobliskich Gór Złotych z ciekawym krasem, w których rozwinęła się najpiękniejsza w Polsce Jaskinia Niedźwiedzia. Można tu też znaleźć piękne ametysty i fluoryty oraz wiele jeszcze innych interesujących minerałów.

Doskonale na wakacje w górach nadają się też nieco zapomniane Góry Świętokrzyskie. To bardzo niezwykłe pasmo, z wielowiekową historią i ciekawymi terenami. Można po tych górach długo chodzić, nie spotykając innych turystów. Jest to też świetna lekcja historii i geologii.

To jeszcze nie koniec wędrówek po polskich wspaniałych górach. Każde z pasm ma swój niepowtarzalny charakter i wyjątkowo ciekawe miejsca. Warto im poświęcić nie jedne, a wiele wakacji.