W mediach ciągle jesteśmy bombardowani informacjami, że coś jest szkodliwe, a coś innego doskonale wpływa na nasze zdrowie, że powinniśmy bardziej uważać, jaki styl życia prowadzimy. Jednym słowem promowany jest zdrowy styl życia. Ale właściwie co oznacza to pojęcie, bo słuchając różnych wypowiedzi w mediach wydaje się, że dla wielu osób jest to wyrzeczenie się wszystkiego co dobre.

Tymczasem zdrowy styl życia ma sprawić, żebyśmy byli nie tylko zdrowi, ale i zadowoleni z życia. Czyli odmawianie sobie wszystkiego, bo podobno jest niezdrowe, zupełnie mija się z celem. Oczywiście, że na zdrowy styl życia składa się właściwa zdrowa dieta, sporo ruchu i unikanie dużego stresu. Żyjąc zdrowo, mamy nadzieję, że dożyjemy późnej starości w dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Czy nam się to uda? Tego nigdy nie wiadomo. Jednak starając się zachować zdrowy styl życia mamy na to dużo większe szanse.

W zdrowym trybie życia bardzo ważna jest dieta. Zdrowa dieta to przede wszystkim dieta zrównoważona, która dostarczy organizmowi niezbędnych składników, tak że organizm będzie funkcjonował prawidłowo. Wszelkie restrykcyjne diety, które wykluczają niektóre składniki nie są najlepsze, ponieważ będziemy mieć nadmiar jednych składników, a niedobór innych. Dlatego zachowajmy umiar. Niektórzy dietetycy twierdzą, że można jest praktycznie wszystko, byle w rozsądnych ilościach i niezbyt często, jeśli chodzi o tzw. niezbyt zdrowe jedzenie. Zdrowy styl życia nie wyklucza więc zupełnie lubianych powszechnie frytek. Jeśli zjemy je raz od święta, to na pewno nic się nam nie stanie, a będziemy mieć lepszy humor.

Zdrowy styl życia to nie tylko jedzenie. To także dużo ruchu. Tu świetnie się sprawdza rekreacja ruchowa, która daje organizmowi wiele korzyści. Będziemy mieć nie tylko lepszą kondycję fizyczną, ale i też psychiczną. Na dodatek wiele rodzajów tej rekreacji pozwala się świetnie realizować społecznie. Rekreacją może być spacer, bieganie, pływanie, a nawet obserwacja przyrody. Wszystko to wpływa na nasz dobrostan, a to z kolei decyduje o naszym zdrowiu.

Dbanie o zdrowie nie tylko fizyczne, to także zakłada zdrowy styl życia. Oznacza to, że musimy też dbać o nasze zdrowie psychiczne. Bardzo ważne jest unikanie nadmiernego stresu. Niewielki stres jest nawet wskazany, ale duży i częsty już nie, ponieważ niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Powinniśmy też dbać o nasz mózg i dostarczać mu różnych bodźców, które pozwolą mu przez wiele lat zachować znakomitą sprawność. Rozwiązywanie krzyżówek, czytanie, a nawet gra w gry komputerowe pozwala nasz mózg utrzymać w formie.

Jak więc widać, zdrowy styl życia to nie tylko odpowiednia dieta. Składa się na niego wiele różnorodnych czynników, które sprawiają, że nasze życie jest pogodne i zdrowe. Wiele osób, które dożyły sędziwego wieku, podkreśla w swoich wypowiedziach właśnie pogodę ducha, jednoznacznie pokazując jak jest ona ważna. Dlatego chcą tak jak oni, dożyć w zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej starajmy się przestrzegać tych najważniejszych elementów zdrowego życia, nie tracąc przy tym zdrowego rozsądku.