Lato to czas, kiedy praca schodzi na dalszy tor, a my myślimy głównie o wakacjach i wypoczynku, który przecież bardzo nam się należy po całym roku zmagania się z wszelakimi przeciwnościami. W końcu bowiem mamy czas by się zrelaksować i zapomnieć o problemach, które na co dzień niepotrzebnie zaprzątały nam głowę. W te gorące dni, kiedy żar leje się z bezchmurnego nieba, a słońce piecze niemiłosiernie powinniśmy korzystać z uroków, jakimi obdarza nas ta najcieplejsza w naszej strefie klimatycznej, pora roku. Niedługo bowiem z powrotem będziemy musimy myśleć o ciepłej czapce i rękawiczkach, by w razie ich zapomnienia nie zmagać się z katarem, kaszlem i grypą.

W wakacyjne dni powinniśmy przede wszystkim wypoczywać z najbliższymi ( najlepiej na świeżym powietrzu). Dzięki temu będziemy mogli z łatwością wspólnie w gronie najbliższej rodziny zacieśniać więzy, a także znajdziemy czas by porozmawiać o kłopotach i problemach, z którymi być może muszą się zmagać nasi najbliżsi i postarać się wspólnymi siłami je rozwiązać. Jednak lato, to przede wszystkim czas aktywności, no bo przecież kiedy jak nie o tej porze roku warto oddawać się sportom i rekreacjom.

Jeżeli na co dzień mieszkamy w mieście , dobrą opcją będzie wyjazd choćby na weekend na wieś, czy w okoliczne tereny wypełnione zielenią. Dzięki temu odetchniemy od smogu, spalin i miejskiego kurzu i hałasu. Nasz organizm na pewno będzie nam za to bardzo wdzięczny. Znajdziemy wówczas chwilę na zwykłe zatrzymanie się choćby na moment, posłuchanie śpiewu ptaków i szum drzew i lasu. Taki czas jest każdemu z nas bardzo potrzebny. Dzisiejszy świat niesamowicie szybko biegnie, a my przez bieg za pieniędzmi, awansem i lepszą pozycją społeczną bardzo często tracimy z oczu to, czego nie widać gołym okiem, czyli naszych najbliższych, a także wewnętrzny spokój, który warto jest odnaleźć, a być może nam się to uda w głuszy lasu przy kojącym śpiewie słowika. Warto także nauczyć tego nasze dzieci. Młode pokolenie nie docenia takich wartości, gdyż skupia się wyłącznie na najnowszych nowinkach technicznych, grach komputerowych i internetowym świecie.

Podczas wypoczynku na świeżym powietrzu możemy się także zanurzyć w strumykach razem z całą rodziną. Wtedy jednak należy bardzo uważnie wybrać miejsce kąpieliska, najlepiej takie, które jest oznaczone i pilnowane przez ratowników. Jeżeli jednak wybieramy się nad potok lub większą rzekę bez oznakowania, należy uważać nie tylko na siebie, ale przede wszystkim na dzieci, gdyż niektóre miejsca mogą być bardzo głębokie i występować w nich morze bardzo silny prąd, który porwać dzięki swojej sile może nawet ważącego sporą ilość kilogramów rosłego mężczyznę, a co dopiero dziecko. Jednak gdy wybierzemy z rozwagą nie będziemy musieli się zbytnio martwić i będziemy mogli się z łatwością oddać wodnym rekreacjom, takim jak pływanie, piłka wodna, czy nieco bardziej zaawansowane, na przykład kajakarstwo, jeżeli posiadamy odpowiedni sprzęt lub znamy miejsce, gdzie można go po prostu wypożyczyć.

Na świeżym powietrzu w czasie wakacji można oczywiście również grillować lub robić ogniska. Jest to bowiem idealny czas na pieczone na kiju, owiane dymem kiełbaski, ziemniaczki prażone w żarze, steki, duszonki czy karkówki. Warto jednak pamiętać, by nie najadać się zbytnio jedynie tłustym mięsem, które jest niesamowicie ciężkostrawne i po zabawie, zamiast radości czekać nas morze ból brzucha. Warto więc do takich potraw dodać zieloną (dzięki kompozycji sałat) sałatkę z ulubionymi sezonowymi warzywami czy owocami, by urozmaicić posiłek. Bardzo smaczną opcją może być także zrobienie szaszłyków, które składać się mogą, z tego, z czego tylko zapragniemy i co lubimy jeść. Najbardziej typowa kompozycja to ta, która łączy aromatycznego, zgrillowanego kurczaka, opieczoną grillowym dymem cebulkę oraz paprykę. Ta potrawa nie tylko zachwyci smakiem, ale i wyglądem. Na pewno nawet małe dzieci, które z reguły są niejadkami, a chętnie sięgają tylko po słodycze, zasmakują w kolorowych szaszłykach.