Własna działka, a najlepiej ogród przy domu to znakomite rozwiązanie. Wszyscy szczęśliwcy, którzy takowe posiadają, bardzo to chwalą sobie chwalą i doceniają możliwość nawet codziennego wypoczynku na łonie natury. Koniecznym wyposażeniem działki rekreacyjnej czy przydomowego ogródka musi być altanki ogrodowe. To piękne zwieńczenie tego miejsca, które będzie służyć do wypoczynku i chronić przed słońcem czy deszczem. Można tam też podać posiłek czy zrobić niewielkie przyjęcie.

W zależności od tego, jakiej wielkości i gdzie budujemy altanki ogrodowe prawo nakazuje różne zachowanie. W ogrodach działkowych położonych w mieście, jeśli altanka ma do 25 m2 powierzchni, to nie potrzeba nawet zgłoszenia do powiatu, że budujemy. Jeśli ogrody są poza miastem, to taka altana bez zgłoszenia może mieć nawet 35 m2. Altanki ogrodowe, które będą w ogródkach przy domowych lub na innych, niż ogrody działkowe, działkach rekreacyjnych wymagają zgłoszenia do odpowiedniego wydziału w starostwie. W przypadku, gdy powierzchnia takiej altany ma być większa niż 25 m2, przepisy wymagają, aby było pozwolenie na budowę.

Altanki ogrodowe najczęściej są robione z drewna. Konstrukcja powinna być solidna, aby nie uszkodził jej wiatr czy śnieg. Ponieważ często altana jest obsadzana roślinami, więc musi też wytrzymać ich ciężar. Konieczne jest także zrobienie dachu, który zabezpieczy nas przed ewentualnym deszczem. Altanki ogrodowe możemy wykonać samemu. Najpierw jednak zróbmy wstępny projekt, żeby wiedzieć, jakie elementy będą nam potrzebne. Do własnoręcznego zrobienia altany możemy wykorzystać gotowe prefabrykaty dostępne w różnych sklepach. Pozwolą one na zrobienie altany o wymyślonym przez nas kształcie i wymiarach.

Altanki ogrodowe możemy też kupić gotowe. W zależności od naszych umiejętności i możliwości, możemy zamówić altanę z montażem lub zmontować ją samemu. W pierwszym przypadku tej element małej architektury montuje ekipa producenta. W drugim na naszą działkę zostają przywiezione elementy i montujemy je sami.

Stosunkowo rzadko w polskich ogrodach spotyka się altanki ogrodowe, które są zrobione z metalowej ażurowej konstrukcji. Szkoda, bo obrośnięte pnącymi roślinami dają niesamowity efekt, szczególnie, że metalowe pręty mogą mieć wyjątkowo ozdobne kształty. Wtedy taka altana przypomina dom elfów.

O altanki ogrodowe należy dbać. Drewniane konstrukcje są zwykle pokryte specjalnymi preparatami, które zabezpieczają je przez wpływami czynników atmosferycznych. Jednak zwykle taka impregnacja po kilku latach przestaje wystarczać. Dlatego powinniśmy przygotować się na to, że wcześniej czy później altankę trzeba wyczyścić i w zależności od preferencji, albo ponownie zaciągnąć specjalnym preparatem albo zdecydować się na zmianę koloru i pomalować ją dobrej jakości farbą. Ta ostatnia decyzja sprawia, że na naszej działce pojawi się praktycznie nowy obiekt, bo kolor zupełnie zmieni aranżację ogrodu. Daje to duże możliwości zmian w ogrodzie. Oprócz altanek warto w ogrodzie znaleźć miejsce na ognisko lub grilla, a najlepiej na jedno i drugie, bo prawdziwe ognisko nie da się niczym zastąpić.