Nie lubisz biegać, a chcesz uprawiać jakiś sport na świeżym powietrzu i to najlepiej przez cały rok? Jest interesujący sport, który znakomicie spełnia te wymagania, a do jego uprawiania potrzebna są tylko dwa kijki. Mowa o nordic walking, znakomitej formie rekreacji. Ten sport wymyślili Finowie w latach dwudziestych XX wieku, żeby przez cały rok można było trenować biegi na nartach. Szybko okazało się, że trening stał się samodzielnym, bardzo popularnym sportem.

Nordic walking polega na marszu ze specjalnymi kijami, przypominającymi te, które są używane w biegach narciarskich. Do tego dochodzi odpowiednia koordynacja kroku z ruchem kijów i ramion. W czasie tego marszu zaangażowane są mięśnie praktycznie całego ciała, więc następuje bardzo harmonijny ich rozwój w porównaniu do zwykłego marszu czy biegu. Nordic walking ma bardzo dużo zalet w porównaniu do podobnych sportów. Przede wszystkim rozwija się siła i wytrzymałość ramion, czego nie daje np. zwykły jogging. Dzięki kijom jest zdecydowanie lepsza stabilność chodzenia, co jest ważne szczególnie dla osób starszych. Ważną sprawą jest też odciążenie stawów nóg, dzięki temu nordic walking mogą uprawiać także osoby, które mają z nimi problem. Dla osób, które chcą schudnąć, dobrą informacją jest to, że chodzenie z kijkami pozwala spalić dużo więcej kalorii niż normalny spacer. Ważne jest też, że można sobie dobrać własne tempo.

Kto może uprawiać nordic walking? Praktycznie każdy. W tym sporcie nie ma znaczenia wiek czy kondycja. Lekarze zalecają nawet uprawianie go przez osoby po zawałach i innych problemach z krążeniem, jako rodzaj rehabilitacji. Do nordic walkingu nie potrzeba żadnych specjalnych tras. Można go uprawiać zarówno w mieście, jak i na wsi. Góry czy park też znakomicie się nadają do przechadzki z kijkami. Jest to też sport bardzo towarzyski, ponieważ często chodzi się z przyjaciółmi i dobiera takie tempo, żeby można było w miarę spokojnie rozmawiać. Co ciekawe, z upływem czasu to tempo zwykle wzrasta.

Nordic walking najlepiej jest zacząć uprawiać pod kierunkiem instruktora lub trenera. Dzięki temu można się nauczyć prawidłowej techniki chodzenia, a poza tym pomoże w dobraniu dobrych i dobrej wysokości kijków. Obecnie już w większości miast można zapisać się na zajęcia z marszu z kijami. Zwykle chętni są zapisywani do różnych grup, które mogą się różnić zarówno wiekiem, jak i zaawansowaniem. Rozgrywane są też różnego rodzaju wyścigi i mistrzowa w nordic walkingu.

Uprawianie nordic walkingu daje bardzo wiele korzyści. Poza oczywistymi korzyściami towarzyskimi, bo zwykle chodzimy w kilka osób, a podczas marszu można prowadzić rozmowy, są też wyraźnie korzyści zdrowotne. Bardzo poprawia się ogólna kondycja ćwiczącego. Bardzo usprawniają się układy oddechowy i krążeniowy. Mięśnie kończyn dolnych i górnych także się rozwijają, a dodatkowo są wzmacniane mięśnie barków, ramion i tułowia. Nordic walking to także znakomita opcja dla odchudzających się. Spalanie kalorii jest większe niż podczas zwykłego biegu, a kijki powodują, że odciążone są m.in. stawy kolanowe. Dzięki temu mogą ćwiczyć nawet osoby mocno otyłe.