Żaden szanujący się sportowiec nie może się obejść bez różnych bluz. Taka część odzieży zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed niskimi temperaturami, ale też pozwala na utrzymanie odpowiednich parametrów ciała po rozgrzewce. Dlatego sportowcy przed startem są zwykle w bluzach i spodniach, które zdejmują dopiero przed startem. Bluzy sportowe mogą być bardzo różnorodne, ponieważ muszą odpowiadać na zapotrzebowanie sportowców z różnych dyscyplin sportowych.

Najważniejsze jest przy analizie różnych bluz jej wygoda. Dlatego z reguły bluzy sportowe są szyte tak, aby zapewniały jak największą swobodę ruchów sportowca. To pozwala na dodatkowy ruch i rozgrzewkę przed startem. Mogą mieć kaptury albo stójki, często mają też różnego rodzaju kołnierze. Bluzy sportowe mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Może to być zarówno czysta bawełna, bawełna z różnymi domieszkami, jak i nowoczesne tworzywa sztuczne, z których robi się tkaniny o bardzo interesujących parametrach. Bardzo popularne są bluzy szyte z polaru. Jest to tkanina, do produkcji której wykorzystuje się m.in. butelki PET. Parametry polaru są wyjątkowe, ponieważ jest to materiał oddychający. Znakomicie przepuszcza pot, sprawiając, że ciało pozostaje suche, natomiast potrafi chronić przed niewielkim deszczem, ponieważ do pewnego stopnia nie przepuszcza wody z zewnątrz. Bluzy sportowe z polaru zyskały wielkie uznanie wśród sportowców i są stosowane prawie w każdej dziedzinie sportu, ale szczególnie doceniono ją w różnych odmianach narciarstwa oraz w taternictwie czy wspinaczce wysokogórskiej. Polar doceniają też grotołazi, którzy szyją z niego nie tylko bluzy, ale i całe spodnie kombinezony, zapewniając sobie w ten sposób komfort termiczny pod ziemią.

Bluzy sportowe docenili także zwykli użytkownicy. Na każdej ulicy można spotkać młodych i nie tylko ludzi, którzy noszą wygodne bluzy. Mimo, że nie potrzebują oni specjalnych warunków do np. startu w zawodach, takie bluzy sportowe zakładają bardzo chętnie, zwłaszcza, że podlegają one modzie. Co roku pojawiają się nowe modele, które wprowadzane są najpierw do świata sportowego, a następnie kopiowane przez zwykłych użytkowników.

Specjalne uznanie mają bluzy sportowe znanych klubów. Ich fani chcą być podobni do swoich idoli. Wiedzą, że nie osiągną oni tak wspaniałych sukcesów, więc chcą ich przypominać, nosząc klubowe bluzy. Dzięki temu czują się w jakiś sposób zjednoczeni ze sportowcami. Sportowcy oczywiście to doceniają, ponieważ dla nich jest to rodzaj kibicowskiego dopingu. Młody człowiek z reguły z ogromną dumą nosi bluzę sportową ukochanego kluby, nawet gdy wie, że mogą go spotkać za to represje od kibiców innego, konkurencyjnego kluby. Dlatego też bluzy sportowe z emblematami klubu, a także numerami poszczególnych zawodników są bardzo chętnie kupowane i noszone. To pozwala się zintegrować kibicom i sportowcom, a to z kolei wpływa na grę sportowców, którzy starają się jak najlepiej wystąpić, aby zapewnić kibicom jak najwięcej radości.