cycling-828646_1280Wiele osób starszych narzeka na swoją kondycję fizyczną. Najczęściej uważają one, że jest to wina wielu schorzeń i różnego rodzaju chorób, które ich dotykają w określonym wieku. Poza tym, większość osób starszych, w podeszłym wieku ma również problemy z otyłością. Pogarsza to znacznie ich stan zdrowia i wpływa niekorzystnie na wyniki. Często choroby takie jak miażdżyca, czy cukrzyca, wynikają właśnie z braku uprawiania jakiegokolwiek sportu. Starsi często uważają, że aktywność fizyczna jest zarezerwowana dla młodych i nie chcą uprawiać jakichkolwiek sportów. Jest to ogromnym błędem, ponieważ zdrowie nie bierze się z nikąd. Trzeba na nie zawsze zapracować. Okazuje się, że nawet niewielka dawka sportu każdego dnia, może sprawić, że poczujemy się o kilka lat młodziej i znacznie poprawimy swoje wyniki. Warto jest więc przekonywać starsze osoby do ruszania się i nie siedzenia w fotelu przed ukochanym serialem. Może to bowiem bardzo korzystnie wpłynąć na ich jakość życia.

W jaki sposób najlepiej jest przekonać starsze osoby do ruszania się? Przede wszystkim, nie musza być to żadne sporty wyczynowe. Nie ma sensu w podeszłym wieku rozpoczęcie intensywnych treningów na siłowni. Dla osób starszych, najlepszym sportem jest po prostu chodzenie. Wspaniałym pomysłem jest sprawienie starszej osobie niewielkiego pieska. Będzie to nie tylko wspaniały przyjaciel dla każdego człowieka, ale jednocześnie i motywacja do tego, żeby wstać, ubrać się i kilka razy dziennie przespacerować. Wiele starszych osób w ciągu dnia nawet nie opuszcza swojego domu. Pies jest wspaniałą motywacją. Innym sportem, który jednocześnie jest wspaniałym wyborem dla osób, które cierpią na zwyrodnienia stawów kolanowych i otyłość, jest nornic wal king. Są to spacery szybkim tempem z kijkami, które wspaniale odciążają kolana i kręgosłup. Każda osoba w każdym wieku może uprawiać ten sport bez najmniejszego problemu. Można oczywiście umawiać się na wyjścia w kilka osób i w ten sposób wartościowo i bardzo przyjemnie spędzić czas w ciągu dnia.

Doskonałym sportem dla osób starszych jest również rower. Oczywiście wiele osób obawia się poruszania po mieście, gdzie pojawia się wiele samochodów i przechodniów i ruch jest stale natężony. Dla takich osób doskonałym rozwiązaniem są rowery stacjonarne. Można taki kupić za kilkaset złotych przez Internet. Są to rowery ciche i lekkie, nie powinny więc sprawiać kłopotu w żadnym mieszkaniu. Rower doskonale działa na kolana, pozwala również szybko zrzucić nadmiarowe kilogramy. Innym sportem który polecany jest również osobom starszym, ponieważ odciąża stawy i nie sprawia nigdy trudu, jest pływanie. Wiele basenów proponuje karnety dla seniorów w bardzo atrakcyjnych cenach. Pływanie poprawia również krążenie i oddychanie. Dużą popularnością cieszą się również siłownie zewnętrzne. Powstają one obecnie w większości polskich miast, na prawie wszystkich osiedlach. Z takich siłowni można korzystać całkowicie za darmo, o każdej porze dnia i nocy. Wiele osób starszych decyduje się tam spędzać popołudniami swój czas. Warto jest zachęcać osoby starsze do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, wybranej przez nie. Dzięki temu, mogą one bowiem znacznie polepszyć swój komfort życia i naprawić nieco swój stan zdrowia.