Zajawka artykułu pochodzi z elcap.pl.

Dyscypliny wspinaczkowe są niewątpliwie bardzo wymagające pod względem fizycznym. Bardzo dobrzy wspinacze to osoby, które poświęciły mnóstwo czasu i energii, by dostosować swoje ciała do wykonywania związanych z nimi czynności. Przyjrzyjmy się temu, jakie ćwiczenia są niezbędne, by odnosić we wspinaczce prawdziwe sukcesy.

Bardzo istotną, a jednak niezwykle często niedocenianą częścią ciała, którą wspinacz musi mieć doskonale wyćwiczoną jest stopa. Wiele osób skupia się głównie na górnych partiach ciała, a przecież właśnie stopa daje nam w trakcie wspinaczki niezbędne oparcie. Z tego powodu na ćwiczeniach skoncentrowanych na tej partii ciała wspinacze powinni spędzać co najmniej 90 minut tygodniowo.

Bardzo istotne jest, by nie skupiać się jedynie na samym treningu wspinaczkowym, który jest bardzo specjalistyczny, a więc nie pozwala na trenowanie pewnych istotnych części ciała, które w trakcie wspinaczki mogą ulec kontuzji. Oznacza to, że aby uchronić się przed kontuzjami, obok specjalistycznego treningu wspinaczkowego należy wprowadzić również ćwiczenia kompensacyjne i uzupełniające. To właśnie one oddzielają dojrzałych wspinaczy, którzy zachowują świetną formę przez długi czas od tych, którzy ryzykują szybkim „wypadnięciem z obiegu”.