Historia Air Soft Gun jest bezpośrednio powiązana z wojskiem. Cała otoczka dookoła ASG jest mocno wojskowa, ze względu na naturę tego sportu, ale jednak uznawany jest on za dosyć pacyfistyczny. Co to właściwie jest i jak zacząć swoją przygodę z airsoftem?

Gra komputerowa na żywo
Pod pewnymi względami można powiedzieć że ASG to odwzorowanie bitwy na nowoczesnym polu walki. Bliżej temu jednak do przeniesienia gry komputerowej w rzeczywistość. Jest to rozgrywka pomiędzy dwoma drużynami, w której obie mają określone cele, a przeciwników można eliminować strzelając do nich. Oczywiście, postrzały nie są groźne, a do tego w większości rozgrywek stosuje się system „rezurekcji”, czyli postrzelony wraca do gry po paru minutach. Podobnie jak w komputerowej wersji, wszystko odbywa się na planszy, jest raczej niegroźne dla zdrowia, oraz pozbawione większości wad walki w prawdziwej bitwie. Od paintballa, czyli drugiej gry „bitewnej”, różni się przede wszystkim realistycznym odwzorowaniem broni, mundurów czy scenariuszy dla drużyn.

Airsoft wytworzył kulturę dookoła wojskowości, a na broń ASG mówi się „repliki”, ponieważ są to na ogół odwzorowania 1:1 ostrych odpowiedników. Drugą podstawową różnicą jest oczywiście brak farby w kulkach, dlatego rozgrywki opierają się w dużej mierze na uczciwości graczy.

Trochę bólu i dużo zabawy
Jedną z pierwszych kwestii, które należy poznać przed rozpoczęciem zabawy z ASG, są zasady bezpieczeństwa. Airsoft to bezpieczny sport, który jednak używa pneumatycznych replik broni, więc zaniedbanie pewnych spraw może źle się skończyć. Podstawową ochroną jest maska na twarz, bądź gogle. Na uszkodzenie plastikową kulką używaną jako pocisk najbardziej narażone są oczy. Kulka ta, inaczej BB, waży od 0,1 do nawet 0,4 grama i pędzi z prędkością kilkudziesięciu metrów na sekundę. Tego typu trafienie potrafi zaboleć, ale poza najbardziej wrażliwymi częściami ciała będzie raczej nieszkodliwe. Szybkość kulek, czyli w zasadzie siłę repliki, mierzy się w „fps”, czyli stopach na sekundę. Bliskie spotkanie z mocniejszą repliką, o prędkości wylotowej rzędu 400-500 fps potrafi nawet przebić policzek – dlatego tak ważne są zasady bezpieczeństwa i wzajemne zaufanie i szacunek graczy! Jeśli zadbamy o ochronę i będziemy słuchać rad doświadczonych uczestników, airsoft będzie całkowicie bezpieczny.

Moja pierwsza replika
Na tym etapie airsoftowej drogi, gdy przejrzymy już kilka stron o tym jak to działa, obejrzymy odpowiednią dawkę filmików na Youtube, zaczynają się myśli o zakupie repliki. To jest dobry moment, żeby powiedzieć stop, a następnie pójść poprawną drogą. Zanim zdecydujemy się na zakup sprzętu, którego skompletowanie może kosztować kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych, musimy dowiedzieć się jeszcze trochę o tym sporcie. Najlepszą metodą jest znalezienie wydarzenia ASG, co w epoce internetu i Facebooka nie jest trudne. Chwila rozmowy z uczestnikami pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak zacząć naszą przygodę z airsoftem. Do tego, wielu graczy ma więcej niż jedną replikę, wiec jeśli dogadamy się z kimś uprzejmym, mamy szansę sprawdzić czego będziemy potrzebować, a przede wszystkim czy podoba nam się ASG. Przede wszystkim jednak, nie próbujmy tego, jeśli nie mamy planów kontynuować – to uzależnia!

Więcej porad znajdziesz na deltashop.pl