Bardzo często, gdy ktoś zaproponuje nam dłuższą czy krótszą wycieczkę po nieco trudniejszym terenie, wpadamy w lekką panikę. Bo chcielibyśmy pojechać, ale nie mamy właściwego obuwia. Adidasy czy buty dobre do garnitury sprawy nie załatwiają. Na takie wypady najlepsze są buty trekkingowe. Jest to zwykle bardzo solidne obuwie, które będzie nas chronić przed ewentualnymi, a podczas chodzenia zapewni dobrą przyczepność i stabilność.

Jak wybrać najlepsze buty, abyśmy mieli komfort chodzenia? Przede wszystkim należy rozważyć, w jakich warunkach będziemy przede wszystkim używać buty trekkingowe. Jeśli zamierzamy je wykorzystywać na spacery po lesie czy niemęczące wycieczki po górskich dolinach, to wybierzmy buty niskie, sięgające do kostki. Takie buty są zwykle zrobione z lekkich materiałów, łączonych ze skórą zamszową. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i użytym materiałom są przewiewne, więc nasza stopa oddycha i na dodatek ma dobre warunki termiczne. W takich niskich butach trekkingowych śmiało można chodzić też po mieście.

Inne buty trekkingowe wybierzemy, gdy wybieramy się w góry. Muszą one mieć cholewkę, która będzie dobrze stabilizowała staw skokowy. Dlatego buty przeznaczone w góry mają zwykle cholewkę, która sięga poza kostkę. Buty trekkingowe, które są przeznaczone w góry powinny też mieć solidną podeszwę, z bieżnikiem, który umożliwia dobrą przyczepność do śliskiego nieraz podłoża. Takie buty wykonane są zwykle ze skóry zwanej nubukiem lub z zamszu. Aby zwiększyć ich wytrzymałość stosuje się różne inne nowoczesne materiały. Pozwala to na uzyskanie lepszych warunków termicznych buta, a dodatkowo uodparnia na uszkodzenia. Zwykle też stosuje się specjalne membrany, które chronią przed wilgocią.

Na długie górskie wędrówki w trudnych warunkach powinnyśmy wybrać buty trekkingowe, które powinny wytrzymać trudy ciężkich górskich warunków. Takie buty mają specjalnie wytrzymałą podeszwę i solidną cholewkę. Wykonane są zwykle z solidnych skór, które są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Komfort zwiększa zastosowanie membran i wyściółek. Niektóre buty trekkingowe pozwalają na przypięcie do nich raków, co bardzo przydaje się w warunkach zimowych oraz na lodowcach.

Kupując buty trekkingowe, musimy jeszcze zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Podeszwa buta musi być solidna i zapewniać dobrą amortyzację i przyczepność do podłoża. Dlatego musi być stosunkowo sztywna i wykonana z dobrych materiałów o niskiej ścieralności. Jeśli buty trekkingowe mają być używane przez dłuższy czas, to powinny mieć specjalne wyściółki, które nie tylko zwiększą komfort chodzenia, ale też zapewnią ochronę przed poceniem się stopy, która powinna swobodnie oddychać. Wiązania butów muszą być tak rozwiązane, aby zapewnić jak najlepszą stabilizację stopy. Zwykle modele z wyższymi cholewkami mają specjalne haczyki, które to ułatwiają. Pamiętajmy też, aby na zakup butów wybrać się raczej po południu, gdy noga jest już nieco podpuchnięta, po całodziennym chodzeniu. Pozwoli to tak dobrać but, że nie będzie on nas w przyszłości uciskał i nie nabawimy się odcisków i pęcherzy.