Trudno sobie wyobrazić ogród w pełni lata, w którym nie ma leżaka i parasola. Zapewniają one dobry wypoczynek po trudzie uprawy naszych roślin. Dlatego leżak ogrodowy jest wyjątkowo pożądany w każdym ogrodzie oraz na działce rekreacyjnej. Doskonale się sprawdzi także na przydomowym tarasie. Wbrew pozorom wybór i kupno dobrego, solidnego leżaka to prawdziwa sztuka.

Leżak ogrodowy może być zrobiony z bardzo różnych materiałów. Najczęściej spotykane są leżaki wykonane drewna, plastiku czy metalu. Wykorzystuje się też różne tkaniny do zrobienia leżaka. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze leżaka do naszego wypieszczonego ogrodu. Przede wszystkim leżak ogrodowy musi pasować stylistycznie do całości ogrodu. Nie można wybierać leżaka metalowego, gdy wszystkie elementy ogrodowe są wykonane z drewna. Nie będzie wtedy pasował.

Gdy chcemy kupić leżak ogrodowy, to szczególną uwagę zwracamy na jego funkcjonalność i wygodę. Sprawdzamy, czy oparcie ma możliwość zmiany kąta nachylenia. Dobry leżak musi mieć co najmniej 3 stopnie regulacji, która pozwoli na ustawienie leżaka w najlepszym dla nas ustawieniu. Bardzo pożądane są też wygodne podłokietniki, które nie tylko pozwalają oprzeć wygodnie ręce, ale też ułatwiają wstawanie i przenoszenie. Dobrze jest też, gdy leżak ogrodowy ma specjalny podnóżek, który pozwala się wygodnie wyciągnąć. Długość leżaka nie powinna być mniejsza niż 160 cm, a szerokość niż 50 cm. Warto też wybierać leżaki, które mają możliwość składania, ponieważ ułatwia to ich przechowywanie i przenoszenie.

Następną ważną sprawą jest stabilność tego ogrodowego mebla. Leżak ogrodowy powinien być jak najbardziej stabilny. Zależy to od materiału oraz dobrej, odpowiednio wyprofilowanej konstrukcji. Najbardziej stabilne leżaki są jednocześnie najcięższe, a to z kolei może powodować problemy, gdy musimy leżak przestawić lub przenieść.

Jak już wspominaliśmy, leżak ogrodowy może być zrobiony z różnych materiałów. Bardzo często są łączone materiały. Wybierajmy nie tylko te, które będą pasować do ogólnego wystroju ogrodu czy tarasu, ale też będą wykonane z solidnych i ładnych materiałów. Wciąż bardzo popularne są leżaki drewniane. Nie ma co się dziwić, gdyż są nie tylko ładne, ale też ekologiczne i zwykle wygodne. Proponowane są też leżaki z innych nowoczesnych tworzyw, które nie tylko ładnie wyglądają, ale są też wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne.

Jeśli się zdecydujemy na leżak ogrodowy drewniany, to musimy pamiętać o jego konserwacji, żeby mam służył przez długie lata. Przynajmniej raz w sezonie powinniśmy użyć specjalnych środków konserwujących. Jeśli leżak ulegnie zabrudzeniu, to należy go jak najszybciej oczyścić, żeby brud nie wchodził w drewno. Niekonserwowane drewniane meble, nie tylko leżaki, mogą popękać i będą też narażone na różne przebarwienia, tracą zdecydowanie na uroku. Natomiast wdzięku doda każdemu leżakowi kolorowa poduszka, która dodatkowo zapewni jeszcze większą wygodę osobie korzystającej z tego sprzętu.

.