Nordic walking to doskonały sposób na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji. Do uprawiania tego sportu są niezbędne specjalne kije. Są one jedynym wydatkiem, jaki musimy ponieść, aby rozpocząć uprawianie tej dyscypliny.

Gdy zamierzamy kupić kijki do nordic walking, musimy zwrócić uwagę na parę podstawowych spraw. Przede wszystkim nie kupujmy kijków najtańszych, ponieważ zwykle nie spełniają one odpowiednich standardów wytrzymałościowych i szybko się niszczą. Lepiej wybrać nieco droższą, ale solidną i profesjonalną wersję. Dobrze dobrane kijki będą nam zapewniać komfort marszu i zapobiegną ewentualnym urazom. Kijki do nordic walking są bardzo często mylone z kijami trekkingowymi, ale są pomiędzy nimi istotne różnice. Inaczej bowiem przenoszą obciążenia czy tłumią drgania. Budowa kijów trekkingowych sprawia, że nie za bardzo nadają się one do chodzenia po płaskiej powierzchni.

Kijki do nordic walking wykonane są zwykle z lekkich i trwałych materiałów. Trzonki najczęściej robi się z różnych tworzyw kompozytowych. Przy rękojeści są specjalne paski w formie rękawiczki, która sprawia, że kij jest niejako na stałe przymocowany do ręki. Właśnie w ten sposób najłatwiej jest rozróżnić kijki do nordic walking od kijków trekkingowych, które mają przy rękojeści zwykłe paski. Rękawiczka pozwala na bardzo wygodne ułożenie ręki i przeniesienie mocy. Powinny być też regulowane zapięcia, które pozwolą dostosować wielkość rękawiczki do ręki. Kijki powinny mieć też wymienne groty oraz nakładki, które pozwalają chodzić po różnych rodzajach podłoża, np. po asfalcie.

Jedną z najważniejszych spraw jest to, aby kijki do nordic walking odpowiednio dobrać do wzrostu. Dobierając długość zwykle stosowany jest przelicznik 0,7. Oznacza to, że długość kija powinna wynosić 0,7 długości naszego wzrostu. Są też wskazówki mówiące, aby kijki do nordic walking dla osób początkujących były nieco krótsze i wynosiły 0,68 razy wzrost osoby. Zaawansowani mogą sobie pozwolić na kijki dłuższe, mające 0,72 wzrostu. Inna metodą dobrania właściwej długości kijków, jest dobranie takiego kijka, aby kąt przedramienia i ramienia wynosił 90 stopni w przydatku, gdy kijek jest trzymany na wysokości rękojeści, a grot kija opiera się o podłoże również pod kątem prostym. Można też o dobór kijków poprosić trenera.

Dobrze dobrane kijki do nordic walking pozwolą na bezpieczne maszerowanie i sprawią, że uprawianie tego sportu będzie dawało bardzo dużo satysfakcji. Nordic walking jest znakomitym sportem, który polecany jest każdemu, jako bardzo bezpieczny sposób ruchowej rekreacji. Uprawiany trzy – cztery razy w tygodniu przez co najmniej pół godziny, znakomicie zaspokaja potrzeby organizmu na ruch. Dodatkowo rozwija mięśnie całego ciała i znakomicie kształtuje sylwetkę. Dlatego powinni go uprawiać wszyscy, którzy powinni się ruszać, a którzy z różnych względów nie lubią joggingu, a spacer jest dla nich za mało energiczny. Przy okazji tych ćwiczeń spala się całkiem sporo kalorii.