soccer-1032615_1280Bardzo wiele mówi się w ostatnich czasach o kwestii otyłości wśród dzieci. Okazuje się bowiem, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej otyłe. Lekarze i dietetycy są niezwykle zaniepokojeni ta kwestią. Tym bardziej, że problem dotyka coraz większej ilości osób. Wielu rodziców nie potrafi sobie z tym poradzić i nie widzą oni w całej sytuacji za bardzo własnej winy. Nie dostrzegają z pewnością tego, że przez tryb życia, jaki prowadzą, często doprowadzają swoje własne dzieci do wielkiego nieszczęścia. Okazuje się bowiem, że dzieci nie tylko spożywają zbyt duże ilości soli i cukru, a także niezdrowych przekąsek, które nie dają im żadnych właściwości odżywczych. One przede wszystkim unikają ruchu fizycznego.

Jeszcze dwadzieścia lat temu wszystkie dzieci spędzały całe swoje popołudnia na podwórku. Biegały one, bawiły się w różnego rodzaju gry, czy też grały w piłkę. Ciężko było je wręcz wieczorami nakłonić do powrotu do domu. Całe ich życie działo się na zewnątrz i miały one każdego dnia odpowiednią dla siebie dawkę ruchu. Sytuacja ta uległa jednak zmianom, w związku z bardzo szybkim i intensywnym rozwojem technologicznym i cywilizacyjnych. Najpierw we wszystkich domach pojawiły się pierwsze telewizory. Następnie każdy młody człowiek miał już własny komputer. Dzisiejsze dzieci mają takie ilości gadżetów, że dorosłym nie mieści się to dosłownie w głowach. Całe popołudnia spędzają więc one przed laptopem lub tabletem, grając w gry komputerowe lub czytając portale społecznościowe. Dzieci w ogóle nie spędzają już czasu razem, bawiąc się na zewnątrz. Okazuje się, że podwórka są dosłownie puste. Wielu rodziców z tego powodu obawia się wypuszczenia swoich dzieci na dwór, ponieważ nie wiedzą, kogo mogą one tam spotkać i co im grozi. Poza tym, współczesne dzieci mają bardzo dużo obowiązków. Wiele z nich po szkole codziennie jeździ na dodatkowe lekcje nauki języka obcego, gry na instrumencie, czy też kółka chemicznego. Dzieci mają dużo nauki i do późnego wieczora niejednokrotnie odrabiają po prostu lekcje.

Poza tym, dzieci nie są nauczone aktywnego odpoczynku. Biorą one przykład ze swoich rodziców, którzy po powrocie z pracy rozsiadają się wieczorami przed telewizorem z pilotem w ręku i z paczką chipsów w drugiej dłoni. Nie zdają sobie one nawet sprawy z tego, że można funkcjonować w zupełnie inny sposób. Wiele osób obwinia również system edukacji. Okazuje się bowiem, że wiele dzieci wymusza na swoich rodzicach zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego, ponieważ nie dają sobie one na nich rady. Rodzice, zamiast rozwiązać problem, często decydowali się na załatwienie dziecku takiego właśnie zwolnienia. Ministerstwo zdrowia w porozumieniem z ministerstwem edukacji postanowiły jednak zrobić porządek z takimi całorocznymi zwolnieniami z zajęć wychowania fizycznego. Od początku tego roku szkolnego dzieci nie mogą być już zwalniane na cały rok zajęć, chyba, że ich stan zdrowia nie pozwala na uczestniczenie w zajęciach. Lekarze i nauczyciele są bardzo kontrolowani w tej kwestii. Poza tym, zmianie uległ również system oceniania dzieci na zajęciach wychowania fizycznego. Został on znacznie złagodzony i nie chodzi już o to, żeby osiągać jak najwyższe wyniki, a raczej o to, żeby się starać i pokazywać swoje dobre chęci.

Warto jednak zadbać samodzielnie o to, żeby dziecko chciało uprawiać sport i znalazło odpowiednią dyscyplinę dla siebie. Pierwszą rzeczą, jaką powinni zrobić rodzice, to oczywiście podanie dobrego przykładu. Dzieci obserwują bowiem świat dorosłych i wyznaczają względem niego odpowiednie normy swoich zachowań. Rodzice powinni więc sami być aktywni fizycznie i zachęcać dziecko do takiej aktywności. Warto jest przynajmniej raz w tygodniu spędzać razem czas, na przykład wybierając się na rodzinną wycieczkę rowerową pod miasto. Poza tym, z dzieckiem trzeba też grać w piłkę i zabrać je na basen. Powinno ono poznać jak najwięcej sportów i dyscyplin, aby samo mogło stwierdzić, co najlepiej mu wychodzi i co sprawia mu największą przyjemność. Zimą koniecznie warto wybrać się na łyżwy i na sanki. W każdym większym mieście funkcjonuje wiele klubów sportowych i zespołów. Doskonałym rozwiązaniem jest więc zapisanie dziecka na lekcje gry w tenisa, piłkę nożną, tańca towarzyskiego, czy też hokeja. Jeżeli woli, pozwólmy mu na lekcje sztuk walki. Najważniejsze, żeby dziecko miało jak najwięcej aktywności fizycznej i ruchu w ciągu dnia. Takie dzieci są znacznie bardziej sprawne i po prostu szczęśliwsze. Oczywiście, nie można przy tym wszystkim zapominać również o kwestiach żywieniowych. Podstawa, to oczywiście odstawienie słodzonych napojów i soków, a także słonych i słodkich przekąsek, jak czekoladki i chipsy. Dziecko należy jednak normalnie karmić i nie zmieniać mu diametralnie diety. Jest to bowiem młody organizm, który powinien bez trudu spalać codziennie wszystkie spożyte kalorie.