Uprawianie sportu zyskuje dużą popularność. Jednak wiele sportów wymaga profesjonalnego sprzętu i ubioru. Jeśli uprawiamy sport wyłącznie amatorsko, to oczywiście nie musimy mieć tak doskonałych akcesoriów jak zawodowiec, ale zawsze warto szukać rzeczy, które mają podobne parametry. Nie są to jakieś żadne specjalne wymagania, ale chodzi o zwykłą wygodę i ochronę przed kontuzjami.

W wielu dyscyplinach sportowych wymagane są specjalne stroje sportowe. Taką swoistą klasyką jest tenis, gdzie jeszcze do niedawna nie do pomyślenia było, aby zawodnicy grali w innych strojach niż białe. Tu akurat w grę wchodziła tradycja. Wielu znanych tenisistów ubiera się obecnie kolorowo, ale wciąż dominuje kolor biały.

Czy amator musi mieć specjalne stroje sportowe? To oczywiście zależy od niego, ale na przykład bieganie można śmiało uprawiać w zwykłych dresach czy innych krótkich spodenkach i koszulce (w zależności od pory roku). W tym sporcie najważniejsze są buty, a nie sam strój. Podobnie jest np. w kolarstwie, choć przyznać trzeba, że stroje sportowe dla kolarzy są po prostu wygodne i czynią jazdę o wiele przyjemniejszą, więc jeśli mamy sporo gotówki, to warto sobie kupić taki profesjonalny zestaw.

Jednak są sporty, w których nawet amatorzy muszą mieć odpowiednie stroje sportowe. Należy do nich np. alpinizm. Wspinaczka w wysokich górach, przy szybko zmieniającej się pogodzie wymaga odpowiedniego ubioru, który zabezpieczy wspinacza przed wyziębieniem i przemoknięciem. Dobre kurtki puchowe są wprost niezbędne, jeśli wybieramy się w góry, gdzie są lodowce. Również odpowiednie stroje sportowe przydadzą się narciarzom, szczególnie w narciarstwie zjazdowym czy skialpinizmie. Zabezpieczają one sportowca przez zimnem, ale chronią też w pewien sposób przed urazami podczas upadku.

Jak widać z powyższych przykładów, stroje sportowe muszą być dobrane do dyscypliny sportu. Jedne z nich wymagają profesjonalnych strojów nawet u amatorów, inne pozwalają na sporą dowolność. Jeśli jednak zamierzamy uprawiać sport zawodowo lub amatorsko na poziomie wyczynowym, to musimy się nastawić, że właściwe dla danej dyscypliny, profesjonalne stroje sportowe okażą się niezbędne. Trudno sobie wyobrazić narciarza, którzy jedzie w zwykłej kurtce po wyjątkowo karkołomnym stoku.

W szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych jest też grupa sportów, która już na samym początku wymaga, aby zawodnik, nawet amator, miał właściwe stroje sportowe. Należą do nich m.in. sporty walki, w których obowiązkowe jest kimono. Podyktowane jest to nie tylko wielowiekową tradycją, ale też tym, że kimono, wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów, jest mało podatne na uszkodzenia, a powstałe łatwo naprawić ze względu na prosty krój tego ubioru. Są też dość niszowe dyscypliny, w których odpowiedni ubiór nie jest może konieczny, ale bardzo się przydaje. Świetnym przykładem może być taternictwo jaskiniowe. Jeszcze do niedawna grotołazom wystarczał zwykły drelichowy kombinezon i górniczy kask. Teraz zaopatrują się w specjalne kombinezony z wytrzymałych tworzyw sztucznych i profesjonalne kaski.