Coraz więcej osób dba o swój wygląd, więc wyrastające jak grzyby po deszczu siłownie cieszą się zrozumiałym zainteresowaniem. Każdy idąc do siłowni, zastanawia się, jaki sprzęt tam zastanie i na czym będzie mu najlepiej ćwiczyć. Jeśli wybieramy się po raz pierwszy na siłownię, to plan ćwiczeń najlepiej ustalać z trenerem. Wprawdzie w Internecie są gotowce, które pokazują, jakie ćwiczenia na jakich urządzeniach można robić, ale trener najpierw oceni wydolność i ogólną sprawność chętnego do ćwiczeń, a potem indywidualnie dobierze odpowiedni trening, który będzie też dostosowany do efektów, jakie ćwiczący chce osiągnąć.

Jakie zwykle jest wyposażenie siłowni? Tradycyjnie znajduje się tam zwykle kilka różnych urządzeń, najczęściej są to tzw. atlasy, które umożliwiają interesujący trening wielu mięśni, różne ławeczki, które służą do wyciskania oraz inne, do robienia brzuszków. Wyposażenie siłowni nie może się obejść bez sprzętu typu hantle, gryfy różnego rodzaju – łamane, proste długie i krótkie, odpowiednie obciążania. To oczywiście tylko podstawa. Wielkie siłownie mają jeszcze na wyposażeniu zdecydowanie więcej różnorodnego. Popularne są bieżnie elektryczne, które pozwalają biegać z różnym tempem, a także np. symulować bieg pod górkę. Wiele osób chętnie ćwiczy na profesjonalnych, magnetycznych orbit rekach oraz rowerkach stacjonarnych. Dzięki temu na siłownię przychodzą nie tylko osoby, które chcą wyłącznie wzmocnić muskulaturę, ale także ci, którym bardziej zależy na polepszeniu kondycji czy zrzuceniu wagi.

Innym rozwiązaniem jest zrobienie siłowni w domu. Oczywiście wyposażenie siłowni domowej będzie się nieco różniło od profesjonalnej. Jeśli mieszkamy w bloku, to może warto zrobić wspólną niewielką siłownię w jakimś wolnym pomieszczeniu, których wbrew pozorom jest zwykle sporo. Jakie powinno być wyposażenie siłowni amatorskiej? Podstawowym i absolutnie niezbędnym wyposażeniem są hantle. Warto kupić komplet w różnych rozmiarach. Świetnym i niedrogim sprzętem będą zwykłe skakanki. Do tego na pewno przyda się stepper, najlepiej skrętny. Wyposażenie siłowni nie byłoby pełne, gdybyśmy nie zakupili gryfów i obciążeń. Bardzo przydadzą się też jakieś maty. To tyle na początek. Możemy już zaczynać ćwiczyć.

W miarę przypływu gotówki możemy wyposażenie siłowni urozmaicać. Doskonałym nabytkiem będzie orbitrek, który pozwala na bardzo intensywne ćwiczenia całego ciała. Ruchy naśladujące nieco podchodzenie pod górę, uruchamiają całe ciało, tak że ćwiczą wszystkie mięśnie. Jest do doskonałe ćwiczenie cardio. Innym sprzętem, którzy szybko okaże się niezbędny jest bieżnia elektryczna, która pozwala na przeprowadzenie innego rodzaju treningów cardio. Takie wyposażenie siłowni pozwala na polepszenie parametrów wydolnościowych, poprawia się znacznie krążenie krwi. Orbitrek jest bardziej wskazany dla osób, które mają problemy ze stawami, ponieważ o wiele mniej obciąża stawy niż bieżnia. W takiej domowej siłowni przyda się też rowerek stacjonarny. Wszystkie te trzy urządzenia mają zwykle funkcje mierzące tętno, co bardzo ułatwia dawkowanie ćwiczeń.