Jeśli zastanawiasz się, jaki sport uprawiać rekreacyjnie, to może wybierzesz którąś z bardziej niekonwencjonalnych dyscyplin. Nie musi to być sport, do którego potrzeba jakichś wymyślnych, trudno dostępnych akcesoriów i specjalistycznych boisk czy innych terenów. Znakomitym sposobem na przyjemny trening są rolki. Po latach pewnego zapomnienia (choć cały czas byli fani rolek), ten sympatyczny sport wraca do łask.

Jazda na rolkach ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim znakomicie dotlenia organizm, bo przecież jeździmy przede wszystkim na dworze. Rolki pozwalają też na spalenie całkiem sporej ilości kalorii, czyli mogą być świetnym sposobem na odchudzanie. Wpływa na to przede wszystkim to, że jest to bardzo dynamiczny sport. Podczas jazdy można osiągnąć prędkość nawet 20 kilometrów na godzinę, co daje też dużo frajdy. Jeżdżenie na rolkach pozwala spalić w czasie jednej godziny od 300 do 800 kcal. Ilość spalanych kalorii zależy oczywiście od intensywności jazdy.

Spalanie kalorii, czyli działanie odchudzające to nie jedyne zalety rolek. Ten sport rozwija całe ciało. Gdy biegamy, to przede wszystkim zaangażowane są mięśnie nóg. Rolki angażują dużo więcej mięśni – pracują praktycznie wszystkie mięśnie. Poprawia się cała sylwetka, bo musimy utrzymywać równowagę. Wobec tego rolki powodują, że napięte są też mięśnie pośladków, brzucha i pleców. One cały czas pracują. Także ręce biorą udział podczas jazdy, pomagając w utrzymaniu prawidłowej pozycji. Wszystkie ruchy są płynne i naturalne. To powoduje, że systematyczne treningi tego sportu dają w efekcie smuklejszą sylwetkę, pośladki są bardziej jędrne a nogi zgrabniejsze. Poza tym rolki są dużo bezpieczniejsze dla stawów, które np. podczas biegania są bardzo obciążone. Każde uderzenie stopy o podłoże podczas biegu jest odczuwane przez kręgosłup. Jeśli biegamy często po twardym podłożu, to po dłuższym czasie możemy się spodziewać problemów z kręgosłupem i stawami kończyn dolnych.

Ale rolki to nie tylko sposób na odchudzanie. Ten sport świetnie pomaga poprawić kondycję i wytrzymałość całego organizmu. Przy ćwiczeniach na wytrzymałość trzeba jeździć bardzo intensywnie. Specjaliści zalecają, żeby tętno podczas takiej jazdy znajdowało się na poziomie 80-90% tętna maksymalnego. Jednak nie należy zaczynać treningów od takiego wysiłku, tylko powoli trenować zgodnie z planem. Inaczej możemy się nabawić kontuzji.

Rolki są też znakomite jako środek transportu. Pozwalają szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce. Szczególnie polecane są w dużych miastach, gdzie jest dużo dobrych chodników czy ścieżek rowerowych. Wybierając rolki należy pamiętać, żeby mieć odpowiednie zabezpieczenia. Warto założyć kask i specjalne ochraniacze na kolana i łokcie, nawet gdy nie zamierzamy jeździć wyczynowo i robić różnych ewolucji. Jednak takie zabezpieczenie uchroni nas od poważnych konsekwencji w przypadku upadku. A te mogą być przecież groźne, bo najczęściej jeździmy po twardych, równych nawierzchniach, typu asfalt czy puzzle betonowe. Jeszcze ważniejsza jest ochrona przy wyczynowej jeździe. Wykonywane przez rolkarzy tricki są bardzo efektowne, ale często niebezpieczne, więc należy się zabezpieczyć przed skutkami upadku.