Żeglowanie na pewno przynosi wiele radości oraz satysfakcji. Wiele osób kiedy tylko zaczyna się sezon letni bierze rodzinę i wyjeżdża nad jezioro, aby popływać jachtem. Oczywiście jacht pozwala także żeglować po morzach. Jednak jest to znacznie bardziej wymagające i trzeba mieć większe umiejętności. Niektórzy uważają, że żeglowanie to sport nie dla nich, gdyż jest za drogi. Jednak tak naprawdę żeglować można nie ponosząc od razu dużych kosztów. Znacznie taniej będzie jeśli wynajmiemy sobie jacht. Nie musimy go od razu kupować. To nam wystarczy, a nie będziemy musieli ponosić wydatków związanych z zakupem oraz utrzymaniem takiej ruchomości.

Żeglarstwo to przede wszystkim robienie patentu. Im więcej godzin będziemy pływać, tym wyższy stopień zyskamy. Rozpoczniemy od żeglarza, później przejdziemy przez sternika i tak dalej. Aby realizować taką ścieżkę, także nie trzeba mieć swojego jachtu. Każdy żeglarz z pewnością potwierdzi fakt, że chwile spędzone na wodzie są naprawdę niezwykłym przeżyciem. Jest to także sport. Niektórzy twierdzą, że do żeglowania niepotrzebna jest kondycja. Jednak często żeglarz stawiany jest w takich sytuacjach, że sprawność fizyczna i kondycja są tutaj bardzo ważne. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę także z tego, że żeglowanie jest sportem. Jest to przecież nawet dyscyplina olimpijska. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia głównie z łódkami balastowymi. Tutaj trzeba mieć, oprócz sprawnego ciała, także sprawny umysł, który pozwoli nam logicznie myśleć i szybko podejmować decyzje.

Każdy żeglarz powinien koniecznie umieć pływać. Nie tylko dlatego, że jest to umiejętność niejednokrotnie ratująca nam życie, ale także dlatego, że umiejętność ta pozwala nam na zachowanie bezpieczeństwa oraz zdrowego rozsądku w nawet najtrudniejszych sytuacjach. Oczywiście pływanie pomaga nam także w rozwoju naszych mięśni. Warto zwrócić uwagę na to, że kraul oraz pływanie na grzbiecie aktywuje nawet 90 procent naszych wszystkich mięśni. Dzięki temu będziemy przygotowani na wszystko to, co może wydarzyć się na żaglówce.

Zanim jednak sezon na żeglowanie rozpocznie się na dobre trzeba pamiętać o przeglądzie jachtu. Powinny o tym pamiętać zarówno osoby które są właścicieli jachtów, ale także osoby które tylko wypożyczają sprzęt na sezon. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Nie każdy jest jednak świadomy tego jak powinno dokonać się przeglądu. Przede wszystkim powinno rozpocząć się go od przeglądu kadłuba. Musimy sprawdzić czy nie ma na nim żadnych otarć oraz jakiś nieszczelności. Najmniej pracy będzie przy kadłubach wykonanych z laminatu. Tutaj nie będzie dużo konserwacji. Trzeba tylko oczyścić dno oraz pomalować je farbą antyporostową. Oczywiście tak będziemy postępować przy założeniu, że nie będzie żadnych uszkodzeń kadłuba. Jeśli będą to wcześniej trzeba wykonać także wszystkie konieczne naprawy. Koniecznie trzeba także sprawdzić mocowania wszelkiego rodzaju urządzeń pokładowych. Tego punktu nie można ominąć. Szczególną uwagę trzeba przywiązać do kabestanów. Bardzo często występują tutaj problemy ze sprężynami. Trzeba także sprawdzić mocowanie knag. Jest to sprzęt używany bardzo często. Musi być sprawny, bo nawet cumowanie nie będzie bezpieczne jeśli będzie coś z nim nie tak. Uwagę powinniśmy także zwrócić na sztangownik, podwięzi oraz mocowanie wodzika.