W Polsce coraz popularniejsze staje się w ostatnich czasach bieganie. Wprawdzie popularyzacja tego wspaniałego sportu trwa już od dawna, ale dopiero teraz wiele osób przestaje się wstydzić, tego, że dba o swoje zdrowie i uprawia sport na co dzień. Bieganie doskonale rozwija cały organizm, który się podczas biegu natlenia, dzięki czemu jest się w dużo lepszej kondycji. Lepsza jest też przemiana materii, dodatkowo wydzielane są endorfiny, które zwane są hormonem szczęścia. To jeszcze nie wszystko. Jest to sport praktycznie dla każdego, a jedynym wydatkiem, który należy ponieść, to ten na buty do biegania. O ile sam strój powinien być po prostu wygodny, chyba że chcemy być wyjątkowo modni przy bieganiu, to właściwe buty są bardzo ważne.

Początkujący biegacz zwykle myśli, że buty do biegania to banalna sprawa. Zwykle próbuje nawet biegać w zwykłych trampkach. Tymczasem to jest podstawa, jeśli chcemy biegać dłużej i nie narażać się na kontuzje. Buty do biegania powinny być nie tylko dobrze dobrane i wygodne, ale też specjalnie przeznaczone do uprawiania tego sportu. Jednak zanim nabędziemy buty do biegania, musimy ustalić, po jakiej nawierzchni będziemy przede wszystkim biegać. To bardzo istotne, ponieważ buty do biegania po różnych powierzchniach znacznie się różnią od siebie. Chodzi tu o budowę podeszwy, która w różny sposób amortyzuje krok biegacza na różnej nawierzchni. Inaczej będzie to wyglądało na asfalcie, który jest w ogóle mało korzystny do biegania, a inaczej na gruntowej ścieżce czy na górskim szlaku. Na ten ostatni nadają się buty, które wyjątkowo dobrze amortyzują wszelkie nierówności.

Druga ważna sprawa przy wyborze butów to określenie dystansu, na jakim będzie się biegać. Inne obuwie jest polecane na długie dystanse, a inne na krótkie. To rozróżnienie jest bardzo ważne. Dla wielu początkujących sporą nowością będzie określenie typu stopy. Buty do biegania powinny być dobrane bowiem do typu stopy. Typ stopy to określenie, które pokazuje, w jaki sposób stawiamy stopę. W zależności od tego, buty są wzmacniane w odpowiednich miejscach i mają inaczej ukształtowaną podeszwę. Najlepiej poprosić o określenie naszego typu stopy doświadczonego kolegę lub trenera. Właściwy dobór buta lepiej zapobiegnie ewentualnym urazom. Pamiętajmy, aby buty do biegania były idealnie dopasowane, ponieważ one się nie „rozejdą”. Właśnie przy butach biegowych szczególnie ważne jest przymierzanie obuwia na lekko opuchnięte stopy.

Po zakup butów do biegania najlepiej wybierać się po południu, dlatego że wtedy nasze nogi są już lekko opuchnięte. Dzięki temu właściwie je dopasujemy i nie będą nas potem uciskały w czasie biegu. Buty do biegania nie mogą być też zbyt duże, bo szybko dorobimy się pęcherzy i obtarć. Dzisiaj buty do biegania szyje się z wysokiej jakości różnych materiałów. Wybierajmy takie, które dobrze przepuszczają powietrze, bo dzięki temu stopy nie będą się przegrzewać. To bardzo ważne, szczególnie latem, gdy dokuczają upały. Najlepiej postawić na znaną markę, która gwarantuje dobrą jakość.