W piłkę nożną może grać każdy. Można też grać w każdych butach, ale najlepiej to jednak robić w obuwiu do tego specjalnie przeznaczonym. Są to tzw. korkotrampki, które na podeszwie mają specjalne kolce lub korki. Pozwalają one na dużo pewniejsze bieganie po piłkarskiej trawie, ponieważ korki zwiększają zdecydowanie przyczepność buta. Te specjalne buty piłkarskie można podzielić na cztery rodzaje. Są to korki, lanki, turfy i wkręty. Stosowane przy butach korki nie mogą być metalowe, a także ostro zakończone, bowiem w razie wślizgu mogło by się to skończyć bardzo poważną kontuzją. Ale to tylko jeden podział butów. Ze względu na warunki, w jakich będzie się grało można wyróżnić buty dostosowane do gry w pomieszczeniach zamkniętych, buty do gry na zwykłej murawie oraz buty do gry na sztucznej trawie.

Jak wybrać buty piłkarskie, aby grało się w nich jak najlepiej? Najważniejsze jest, aby buty były wygodne. To podstawa, bo gdy buty będą niewygodne, to sama gra będzie dużo gorsza. Bo przecież w piłce nożne najważniejsze są nogi i stopy. Granie będzie dużo gorsze, gdy w czasie meczu piłkarz będzie myślał tylko o tym, że go właśnie buty piłkarskie cisną. Albo będzie się zastanawiał, czy mu nie spadną podczas kopnięcia w piłkę, bo jakieś takie luźne się wydają. Dlatego buty dobieramy bardzo starannie. Tak jak przy wyborze wszystkich butów, nie tylko sportowych, na zakupy najlepiej iść po południu. Dlaczego? Wtedy nogi są już zwykle zmęczone i lekko opuchnięte, więc możemy bardzo dobrze dopasować obuwie.

Buty piłkarskie muszą być bardzo dobrze dopasowane. Podkreślają to piłkarscy trenerzy oraz zawodnicy. Warto sprawdzić, czy dobrze jest ustabilizowana kostka. Dlatego buty piłkarskie obowiązkowo mierzymy oba. Trzeba je dokładnie zasznurować, spróbować się przebiegnąć. To pokaże, jak będziesz się w nich czuł. Dlaczego tak to ważne? Niestabilna kostka i niezbyt dobrze dobrane buty piłkarskie to prosta droga do kontuzji i to nieraz poważnej. Obciążenia i siły, jakie działają na stawy i mięśnie nogi piłkarza bywają ogromne, dlatego but powinien choć trochę pomagać w stabilizacji stopy, aby tej kontuzji zapobiec.

W sklepie najlepiej zmierzyć kilka par butów i wybrać te najlepsze. Warto poświęcić kilka złotych więcej i kupić buty z naturalnej skóry. Te ze skór sztucznych i innych tworzyw są zwykle nieco tańsze, ale trzeba je idealnie dopasować do nogi. Natomiast buty piłkarskie, wykonane z prawdziwej skóry szybko dopasują się do nogi piłkarza i będą nie tylko dobrze chroniły nogę, ale też staną się bardzo wygodne, co pozwoli na lepszą grę.

Fachowcy zdecydowanie odradzają kupowanie butów piłkarskich przez Internet. Potwierdzają to też sami zawodnicy, którzy próbowali takich zakupów. Wszyscy oni twierdzą, że buty piłkarskie należy przed kupnem dokładnie zmierzyć. Natomiast przez Internet kupujemy na podany tam rozmiar. Teoretycznie jest on taki, jak nosimy. Jednak w praktyce bardzo często się okazuje, że rozmiar rozmiarowi nie równy. Dlatego zdecydowanie lepiej zakupu korków dokonać w specjalistycznym sklepie sportowym, przymierzając je na miejscu.