

Chociaż jesteś świadom, co zyskujesz, uprawiając sport, wciąż nie możesz zdecydować się na godzinę aktywności fizycznej dziennie? Bieganie wokół bloku nie jest dla Ciebie – obawiasz się nudy i zasapania, a do najbliższej siłowni jest stosunkowo daleko? W końcu, klub fitness znajduje się na parterze budynku, w którym mieszkasz, ale szkoda Ci czasu na pakowanie stroju do torby i jeżdżenie windą?
Wymyślenie sprytnej wymówki to nie sztuka. Jeśli szukasz usprawiedliwień przez dłuższy okres, posiadasz już pewnie wprawę i naprawdę wierzysz, że nie masz ani chwili czasu. Wszechobecne media stawiają jednak przed Tobą wspaniały wynalazek – internetowe i telewizyjne programy treningowe. Dzięki nim możesz ćwiczyć w swojej własnej, prywatnej, domowej siłowni, w której nikt Cię nie obserwuje, nie popędza, nie komentuje Twojego stroju, kropel potu na czole, sapania i przyspieszonego oddechu czy tego, że w pewnym momencie trochę odpuszczasz, ale po chwili wracasz do jeszcze intensywniejszego wysiłku.
Odkryj skarby Internetu. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła ilość medialnych trenerów – robią oni karierę właśnie dzięki nagrywaniu programów treningowych, które następnie są darmowo rozpowszechniane w Sieci lub za opłatą dostępne w postaci płyt DVD. Na początku lepiej niczego nie kupuj – nie wiesz przecież, czy trafisz w swój gust i czy energia, którą emanuje dane sportowe guru zapewni Ci odpowiednio wysoką motywację. Zasięgnij rady u znajomych, o których wiesz, że ćwiczą. Poproś, aby podzielili się z Tobą swoimi doświadczeniami i opowiedzieli co nieco o każdym ze znanych trenerów. Taki krótki wstęp pozwoli Ci rozeznać się i wybrać kogoś dla siebie.
Czytaj dokładnie opisy do zamieszczanych na stronach internetowych ćwiczeń. To pozwoli Ci dowiedzieć się, czy masz do czynienia z treningiem typu cardio – a więc wysiłkiem zwiększającym Twój puls i intensywne spalającym kalorie – czy też z treningiem siłowym – kształtującym piękne, silne i zdrowe mięśnie. Zwracaj uwagę na sprzęt niezbędny do wykonania danego zestawu ćwiczeniowego. Początkowo wybieraj nagrania niewymagające ciężarków czy innych urozmaiceń. Kiedy już pokochasz wysiłek fizyczny i nauczysz się wykonywać go codziennie, wydatek na nieskomplikowany sprzęt treningowy nie będzie oznaczał dla Ciebie zmarnowanych pieniędzy. Wtedy poszukaj w Sieci ćwiczeń z dodatkowym obciążeniem.
Nie zapominaj o rozgrzewce przed treningiem – powinna trwać przynajmniej pięć minut – oraz o poćwiczeniowym rozciąganiu zmęczonych mięśni – przeznacz na to około 10 minut. Rozgrzewka ma za zadanie przygotować układ ruchu do wysiłku i zapobiec ewentualnym kontuzjom, a rozciąganie, tak zwany stretching, pozwoli zrelaksować ciało, zwiększyć zakres ruchów w stawach i wyciszyć się.
Chociaż ćwiczysz w domu, nie zapominaj, że intensywność pracy fizycznej, którą wykonujesz jest podobna do wysiłku podejmowanego na siłowni. Musisz zatem odpowiednio nawadniać swój organizm – podczas ćwiczeń zawsze miej obok siebie butelkę z wodą i sięgaj po nią, kiedy odczujesz pragnienie. Niezbędna jest również zbilansowana dieta.