Young woman doing gymnastic exercises at home
Young woman doing gymnastic exercises at home

Chociaż jesteś świadom, co zyskujesz, uprawiając sport, wciąż nie możesz zdecydować się na godzinę aktywności fizycznej dziennie? Bieganie wokół bloku nie jest dla Ciebie – obawiasz się nudy i zasapania, a do najbliższej siłowni jest stosunkowo daleko? W końcu, klub fitness znajduje się na parterze budynku, w którym mieszkasz, ale szkoda Ci czasu na pakowanie stroju do torby i jeżdżenie windą?

Wymyślenie sprytnej wymówki to nie sztuka. Jeśli szukasz usprawiedliwień przez dłuższy okres, posiadasz już pewnie wprawę i naprawdę wierzysz, że nie masz ani chwili czasu. Wszechobecne media stawiają jednak przed Tobą wspaniały wynalazek – internetowe i telewizyjne programy treningowe. Dzięki nim możesz ćwiczyć w swojej własnej, prywatnej, domowej siłowni, w której nikt Cię nie obserwuje, nie popędza, nie komentuje Twojego stroju, kropel potu na czole, sapania i przyspieszonego oddechu czy tego, że w pewnym momencie trochę odpuszczasz, ale po chwili wracasz do jeszcze intensywniejszego wysiłku.

Odkryj skarby Internetu. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła ilość medialnych trenerów – robią oni karierę właśnie dzięki nagrywaniu programów treningowych, które następnie są darmowo rozpowszechniane w Sieci lub za opłatą dostępne w postaci płyt DVD. Na początku lepiej niczego nie kupuj – nie wiesz przecież, czy trafisz w swój gust i czy energia, którą emanuje dane sportowe guru zapewni Ci odpowiednio wysoką motywację. Zasięgnij rady u znajomych, o których wiesz, że ćwiczą. Poproś, aby podzielili się z Tobą swoimi doświadczeniami i opowiedzieli co nieco o każdym ze znanych trenerów. Taki krótki wstęp pozwoli Ci rozeznać się i wybrać kogoś dla siebie.

Czytaj dokładnie opisy do zamieszczanych na stronach internetowych ćwiczeń. To pozwoli Ci dowiedzieć się, czy masz do czynienia z treningiem typu cardio – a więc wysiłkiem zwiększającym Twój puls i intensywne spalającym kalorie – czy też z treningiem siłowym – kształtującym piękne, silne i zdrowe mięśnie. Zwracaj uwagę na sprzęt niezbędny do wykonania danego zestawu ćwiczeniowego. Początkowo wybieraj nagrania niewymagające ciężarków czy innych urozmaiceń. Kiedy już pokochasz wysiłek fizyczny i nauczysz się wykonywać go codziennie, wydatek na nieskomplikowany sprzęt treningowy nie będzie oznaczał dla Ciebie zmarnowanych pieniędzy. Wtedy poszukaj w Sieci ćwiczeń z dodatkowym obciążeniem.

Nie zapominaj o rozgrzewce przed treningiem – powinna trwać przynajmniej pięć minut – oraz o poćwiczeniowym rozciąganiu zmęczonych mięśni – przeznacz na to około 10 minut. Rozgrzewka ma za zadanie przygotować układ ruchu do wysiłku i zapobiec ewentualnym kontuzjom, a rozciąganie, tak zwany stretching, pozwoli zrelaksować ciało, zwiększyć zakres ruchów w stawach i wyciszyć się.

Chociaż ćwiczysz w domu, nie zapominaj, że intensywność pracy fizycznej, którą wykonujesz jest podobna do wysiłku podejmowanego na siłowni. Musisz zatem odpowiednio nawadniać swój organizm – podczas ćwiczeń zawsze miej obok siebie butelkę z wodą i sięgaj po nią, kiedy odczujesz pragnienie. Niezbędna jest również zbilansowana dieta.