O wpływie ruchu na zdrowie fizyczne i psychiczne napisano całe tomy. Pokazują one dobitnie, jak ważny jest ruch w życiu człowieka i dlaczego powinien on zapewnić swojemu organizmowi codzienną, sporą porcję ruchu. Nie musi to być sport wyczynowy. Na co dzień wystarczy zwykła rekreacja ruchowa, czyli aktywność fizyczna, którą podejmujemy przede wszystkim dla wypoczynku. Przy okazji nasz organizm się odnawia, a nasza psychika odpoczywa i nabiera chęci do życia.

Rekreacja ruchowa jest bardzo pożądana, ponieważ jest uprawiana w czasie wolnym i nie jest nastawiona na osiąganie jakichś znaczących wyników sportowych. Ma po prostu przynieść radość i przyjemność osobie, która uprawia rekreację ruchową. Innymi ważnymi cechami, którymi charakteryzuje się rekreacja ruchowa, jest jej dobrowolność. Człowiek musi też mieć zapotrzebowanie na konkretną formę rekreacji. Najważniejszą jednak cechą jest zapewnienie radości ćwiczącemu. Podczas rekreacji ruchowej człowiek znakomicie się regeneruje i sprawia, że jego organizm jest zdrowszy i wydajniejszy. Wiele osób znakomicie się spełnia podczas rekreacji ruchowej, a także podczas jej organizowania dla innych. To pozwala poczuć się potrzebnym w społeczeństwie.

Rekreacja ruchowa może przybierać bardzo różne formy. Możemy robić to w formie indywidualnej i zespołowej. W zależności od intensywności wysiłku fachowcy dzielą rekreację na relaksacyjną, o średniej intensywności i intensywną. Rekreacja ruchowa relaksacyjna to przede wszystkim spacery, połączone często z obserwacją przyrody. Do tego rodzaju rekreacji zalicza się też wędkowanie, które wiele osób bardzo uspokaja. Pozwala na to bezpośredni kontakt z przyrodą oraz cisza, jaka jest zwykle wymagana podczas łowienia ryb. Dla wielu wędkarzy właśnie samo oczekiwanie na rybę jest bardziej istotne niż sam wynik połowu.

Rekreacja ruchowa o średniej intensywności obejmuje wiele dyscyplin sportowych, które nie wymagają bardzo intensywnego wysiłku. Znakomicie sprawdza się tu jazda na łyżwach, żeglowanie, gimnastykowanie, jazda na rolkach, nordic walking i wiele innych form ruchowych.

Sporo osób decyduje się jednak na intensywne ćwiczenia. Bardzo popularne są biegi, szczególnie średnio i długodystansowe, najczęściej przełajowe, jazda na rowerze, pływanie czy aerobik.

Bez względu jednak na to, jaką formę rekreacji ruchowej wybierzemy, zawsze przyniesie ona naszemu organizmowi dużo korzyści. Będą to nie tylko korzyści typowo fizyczne, czyli lepsza kondycja i zdrowie. Rekreacja ruchowa przynosi też ogromne korzyści psychiczne. Poznajemy wiele nowych osób, zdobywamy nowych przyjaciół, z którymi możemy dzieli swoje pasje. Poza tym integrujemy się społecznie, szczególnie jest to widoczne przy grach zespołowych uprawianych dla rekreacji. Te wszystkie zalety sprawiają, że rekreacja ruchowa powinna być bardzo szeroko propagowana we wszelki możliwy sposób. Nie tylko media powinny się tym zajmować. Już dzieci w szkołach powinny się uczyć, jak prawidłowo się regenerować po wysiłku np. szkolnym, wykorzystując właśnie rekreację ruchową. Taka wiedza znakomicie przyda się potem w dorosłym życiu.