Choć ogólnodostępnych, profesjonalnych siłowni w naszych miastach, a i na wsiach, ciągle przybywa, to coraz więcej osób marzy też o własnej domowej siłowni. Czy taka siłownia jest potrzebna i czy można ją bez problemu zrobić?

Domowa siłownia może się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem. Bardzo często mamy ochotę poćwiczyć, ale zdecydowanie nie chce nam się wychodzić z domu i iść na siłownie. Jeśli mielibyśmy siłownię w domu, to sprawa byłaby dużo prostsza. Wystarczyłoby ubrać jakiś dres lub inny strój do ćwiczeń i już możemy brać się do roboty. Ale domowa siłownia to też rozwiązanie dla osób, które nie bardzo lubią ćwiczyć w obecności innych osób. Może je deprymować tempo wykonywania ćwiczeń przez inne osoby, albo nawet to, że ktoś na nie patrzy, gdy ćwiczą. Dla nich domowa siłownia byłaby idealna.

Oczywiście wyposażenie takiej siłowni domowej na pewno będzie dużo uboższe niż profesjonalnej. Jednak spokojnie można ją wyposażyć w całkiem niezły sprzęt, za całkiem nieduże pieniądze i co ważne, możemy wybrać tylko ten sprzęt, który nam będzie potrzebny do zaplanowanych przez nas ćwiczeń. W co powinna być wyposażona domowa siłownia? Na pewno świetnym i niedrogim sprzętem będą zwykłe skakanki, które mimo, że kojarzą się z małymi dziećmi są znakomitym sprzętem do ćwiczeń. Skakanie na skakance bardzo rozwija szybkość i wytrzymałość, a przy okazji spala się sporo kalorii. Do naszej siłowni na pewno przyda się stepper, najlepiej skrętny.

W miarę przypływu gotówki domowa siłownia może być coraz lepiej wyposażana. Bardzo dobry będzie orbitrek, który pozwala na bardzo intensywne ćwiczenia całego ciała. Ruchy naśladujące podchodzenie pod górę, uruchamiają całe ciało, tak że ćwiczą wszystkie mięśnie. To przy okazji jest doskonałe ćwiczenie cardio. Innym sprzętem, w który warto zaopatrzyć naszą siłownie jest bieżnia elektryczna, która pozwala na przeprowadzenie innego rodzaju treningów cardio. Bieżnia pozwala na zwiększenie parametrów wydolnościowych oraz poprawia znacznie krążenie krwi. Orbitrek jest bardziej wskazany dla osób, które mają problemy ze stawami, ponieważ o wiele mniej obciąża stawy niż bieżnia. Domowa siłownia może być też wyposażona w bieżnię. Wbrew pozorom na ten sprzęt wcale nie trzeba wielkiego pomieszczenia. Wszystkie proponowane sprzęty nie są zbyt duże, jeśli nie są przeznaczone do siłowni profesjonalnych. Nie oznacza to, że są one gorszej jakości. Tyle, że na sprzęcie w siłowni ogólnodostępnej ćwiczy na takim sprzęcie więcej osób, więc musi on być masywniejszy. Domowa siłownia jest przeznaczona tylko dla nas, więc sprzęt będzie użytkowany wyłącznie przez nas, przez co nie będzie ulegał tak szybkiej degradacji. Domowa siłownia może się też składać wyłącznie z jednego urządzenia – najlepszy chyba będzie orbitrek. Jeśli do tego dokupimy hantle i skakankę, to taka mini siłownia spokojnie zmieści się nawet w małym mieszkaniu. Po ćwiczeniach sprzęt można przecież schować do jakiegoś zakamarka, tak aby nie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu.