12-sygnalow-od-twojego-organizmu-ze-czas-zaczac-cwiczyc_3333189Jak mówią – ruch to zdrowie – ale nie tylko! Warto bowiem poznać wszystkie dobrodziejstwa płynące z prowadzenia aktywnego stylu życia. Świetne samopoczucie, sylwetka godna pozazdroszczenia, świetlista, dotleniona cera, lepsza kondycja fizyczna… Benefitów jest jeszcze więcej! Dlatego, jeśli wciąż się wahasz i nie możesz przekonać się do sportu lub wydaje Ci się, że z racji wieloletniego siedzącego stylu życia, który prowadziłeś, po prostu nie dasz rady – ten tekst jest dla Ciebie!

Pamiętaj, że przygodę z wysiłkiem fizycznym należy rozpoczynać stopniowo. Codzienne mordercze treningi po latach leżenia na kanapie przed telewizorem nie są dobrym pomysłem. Twój nieprzyzwyczajony do aktywności układ ruchu może bowiem zbuntować się i odmówić posłuszeństwa, nabawiwszy się kontuzji czy zwyrodnień. Dlatego też, postaw na powolny rozwój i systematyczne, ale rozważne zwiększanie zakresu ćwiczeń. Skonsultuj się też z lekarzem internistą, który oceni Twój stan zdrowia i wykluczy wszystkie ewentualne przeciwskazania do treningów. Ma to znaczenie zwłaszcza, jeśli leczysz się z powodu chorób przewlekłych, takich jak na przykład cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.

Od czego warto zacząć? Przede wszystkim – mierz siły na zamiary. Jeśli już na początku przygody ze sportem zdecydujesz się na godzinny seans skakania na skakance, może on okazać się zbyt wymagający, a Ty po prostu zniechęcisz się pod wpływem jednorazowego niepowodzenia, a wiemy przecież, że silna motywacja to sprawa kluczowa. Na początek polecane są więc spacery – ale nie takie do sklepu i z powrotem z paczką chipsów w dłoni. Chodzi o aktywny marsz, który pozwoli Ci spalić kalorie. Wybierz więc wygodny strój (ale pamiętaj, że nie musisz od razu inwestować w coś nowego – sport nie musi być drogi) i zwróć uwagę na odpowiednie, sportowe obuwie. Możesz też sięgnąć po kijki i uprawiać nordic walking, choć to wymaga odrobiny nauki i praktyki. Udaj się do parku, lasu lub po prostu maszeruj w okolicy swojego domu. Dystans, który pokonasz dobierz podczas pierwszego spaceru – odkryjesz wówczas, jakie są Twoje możliwości. Pamiętaj o odpowiednim tempie i butelce wody w dłoni – przyda się, aby uzupełniać generowane przez pocenie deficyty wody w organizmie. Przyjemna może okazać się muzyka płynąca z słuchawek, które zabierzesz ze sobą. Najważniejsze jednak – intensywność marszu dobierz do własnych możliwości. Powinieneś czuć się zmęczony, ale nie wycieńczony.

Kiedy już oswoisz się ze spacerami – zwiększ tempo. Relaksujące, ale i dające w kość może okazać się codzienne bieganie. To świetny sposób na poranne rozbudzenie lub wieczorne rozładowanie napięcia i stresu.

Korzystaj ze źródła, jakim jest Internet. Zamieszczane w sieci, darmowe treningi zyskują ostatnio na popularności. Dodatkowo, na znanych portalach jest ich tysiące. Są zróżnicowane zarówno pod względem poziomu trudności, jak i doboru ćwiczeń. Jeśli więc masz ochotę na domowy trening lub pogoda nie sprzyja – skorzystaj z możliwości oferowanych przez Sieć.